Ide o tie najmokrejšie a najrozsiahlejšie oblasti prírody. Konkrétne o moria a oceány. Jedného z obyvateľov týchto oblastí ľudia chytili, molestovali, filmovali – a potom zasa zachraňovali.
Dnešná téma:Kosatka z filmu „Zachráňte Willyho“
Priaznivci rodinných filmov zrejme poznajú niektorý diel zo série „Zachráňte Willyho“. Kosatku Willyho v nich hral Keiko. Že kto je Keiko? Vycvičená kosatka. Keiko sa narodil vo vodách neďaleko Islandu, niekedy v roku 1977 alebo 1978. V roku 1979, ešte v detskom veku, ho odchytil istý Jon Gunnarson (V detskom veku bol vtedy Keiko, nie starý Jon). Keiko potom putoval z akvária do akvária.
Najprv bol v akváriu na mieste zvanom Saedyrasfnid, na Islande. Po troch rokoch ho získalo kanadské akvárium „Marineland Theme Park “ v Ontáriu. Tu ho vycvičili, aby mohol robiť verejné vystúpenia. Tu začali jeho zdravotné problémy kožného charakteru. V roku 1985 ho predali do zábavného parku Reino Aventura v Mexiku.
V roku 1992 v tomto parku filmovala spoločnosť Warner. Bros . Natočili film s názvom „Zachráňte Willyho“ . Vo filme je kosatka oslobodená z rúk zločinného majiteľa zábavného morského parku.
Herec Keiko sa stal slávnym a je možné, že to mu zachránilo život. V parku Reino Aventura žil v hrozných podmienkach. Dá sa povedať, že zomieral. V roku 1994 vznikla Nadácia za oslobodenie Willyho, „Free Willy Foundation“. Warner Bros. darovali 4 milióny dolárov. Keiko sa dostal do Oregonského pobrežného akvária, kde mu postavili bazén za vyše 7 milónov. Neskôr bolo rozhodnuté o tom, že sa učiní pokus naučiť Keika žiť v oceáne.
Momentálne je Keiko znovu na Islande, v zátoke zvanej Klettsvik. Potravu si ešte nevie loviť sám a tak je závislý na ľuďoch. Na Island ho dopravili lietadlom. Na nasledujúcej stránke si môžete pozrieť fotografie Keika. Okrem iného aj v monemte, keď ho vykladajú z lietadla. A my sme si práve rozpovedali časť histórie, ktorá je na stránke zaznamenaná. Kliknite si na stránku v angličtine:Keiko
Prečítané? Utrime si slzy dojatia a poďme sa trochu vzdelávať.
Slovesá. Na stránke možno nájsť tieto slovesá:
Začať, začínať: begin, began, begun
Stať sa (niekým, niečím): become, became, become
Odolať: withstand, withstood, withstood
Posvieťme si bližšie na sloveso „withstand“. V článku bolo použité pri opise toho, nakoľko bola sieť (a zátoka Klettsvik) skúšaná živlami. Odolala vetrom, ktoré dosahovali rýchlosť až 130 míľ za hodinu. „It has withstood winds of up to 130 miles per hour.“ Možno z môjho komentára nebolo úplne jasné, či vetrom odolávala sieť, alebo zátoka. Nuž, mne to zasa nebolo jasné pri čítaní anglickej stránky. Hlavne, že odolali obe : – )
Ako sa to povie po slovensky, po anglicky?
Tu je sľubovaná slovná zásoba morského vlka – záchranára kosatiek (orcas, killer whales). Vyhliadnete si súostrovie (archipelago) a prezriete si jeho ostrovy a ostrovčeky (islands and islets). Veľrybu umiestnite na pobreží (coast) v nejakej bezpečnej zátoke (bay). Dáte pre ňu vyrobiť ohradu (pen). Určite jej tu bude lepšie ako v bazéne (pool) v zábavnom morskom parku (marine park). Aj napriek prílivovým prúdom a vysokým vlnám (tidal currents and surges).
Na záver: dve úlohy pre usilovných.
1. Spomínate si, ako sa po anglicky povie „Island“?
2. Spisovatelia Jack London, Hermann Melville a Robert Louis Stevenson napísali krásne knihy s morskou tématikou. Spomínate si na ich názvy v slovenčine ? A v angličtine ? Tu sú odpovede :
1. Iceland. Slovo „island“ samozrejme znamená „ostrov“.
2. Jack London napísal knihu Morský vlk – Sea Wolf. Kniha Biela veľryba od Hermana Melvilla sa v origináli volá Moby Dick. Obsahom knihy je – ako hovorí jedna anglická internetová stránka – „captain Ahab`s quest for the White Whale“. Ostrov pokladov od Stevensona sa v origináli volá „Treasure Island“.
Želám všetkým šťastnú plavbu!