ČLÁNOK




Surfujeme s angličtinou 11.
15. júna 2001

Dnes si v našom seriáli predstavíme jedného odvážneho, sympatického, skromného človeka. Nie,  nebojte sa, nebude to Tarzan! Skúste však predsa uhádnuť, koho mám na mysli. Pomôcť by vám mali nasledujúce vety, vybrané z rôznych internetových stránok:

He drove a tractor to the South Pole, took jet-boats up the Ganges, and launched the Himalayan Trust, which has built 30 schools, two hospitals, and 12 medical clinics in Nepal’s Khumbu  region. He flew to the North Pole with Neil Armstrong, the first man to walk on the moon. He’s been New Zealand’s ambassador to Nepal, India and Bangladesh. But what he is proudest of is his work in Nepal. 

Tak ako, uhádli ste? Kým pôjdeme ďalej, chcel by som ešte zdôrazniť jednu vec. „Mount Everest“ sa v angličtine nevyslovuje „mount ívrist“, ale „maunt eve rist“ – to druhé, slabo vytlačené „e“ je nemé. Teraz ste už všetci uhádli, o kom bude reč?

Keď sa malý Edmund v roku 1919 v Aucklande narodil, titul „sir“ mu ešte neprináležal. Ten dostal od anglickej kráľovnej nejaký čas po tom, ako zdolal spolu sa šerpom Tenzingom Norgayom najvyššiu horu sveta. Samotná hora je pomenovaná po hlavnom šéfovi Indického trigonometrického merania, muža s menom George Everest.  Zmeral ju jeden z jeho domorodých podriadených v roku 1852.

Po 101 rokoch, v máji roku 1953 bol Everest dobytý. Je možné, že na jeho vrchol vystúpil  už v roku 1924 hrdinský Mallory, ale priame dôkazy o tom nie sú. V každom prípade Mallory sa z Everestu nevrátil. Jeho  zmrznuté telo našli až o sedemdesiat rokov neskôr, niekoľko stovák metrov pod vrcholom.  Pochopiteľne, už nerozprával.

Ale vráťme sa k našej téme. K Hillarymu. Nebol len horolezcom. Za mladi bol profesionálnym včelárom – po anglicky sa toto povolanie označuje zaujímavým slovom „beekeeper“. Po zdolaní Everestu nezaložil Edmund ruky do lona. Naopak, venoval sa množstvu zaujímavých činností. V rámci Medzinárodného geofyzikálneho roku, ktorým bol rok 1957 sa zúčastnil vedeckej výpravy na traktoroch naprieč Antarktídou. Neskôr sa plavil po rieke Gange od jej ústia do oceánu až po podnož Himalájí s výpravou na motorových člnoch. Zdolal ďalšie himalájske vrcholy. Keď však spätne hodnotí svoj život, za najcennejšie považuje to, že bol schopný pomôcť ľuďom v Nepále postaviť školy a nemocnice, zlepšiť ich životné podmienky.

Údery osudu sa nevyhýbali ani tomuto veľkému mužovi. Pri výstupe na jeden z himalájskych vrcholov prekonal ľahkú mozgovú porážku. Jeho manželka a dcéra zahynuli v roku 1975 pri leteckom nešťastí v malom lietadle, v Himalájach. Lietadlo ich malo dopraviť na slávnostné otvorenie školy pre nepálske deti… Ako  hovorí jedna internetová stránka „A lesser man might have been defeated by this devastating disaster, but Hillary responded by redoubling his Himalayan efforts. In all, his trust has built 27 schools, two hospitals and 12 medical clinics, plus numerous bridges and airfields.“

Pokiaľ sa v posledných mesiacoch nič nezmenilo, Edmund je ešte stále medzi nami, „still kicking“. Úprimne mu želám, aby posledný vrchol svojho života, ten najtajomnejší, nedosiahol príliš skoro.

Prejdime na stránky, ktoré dnes navštívime. Na oboch je interview s pánom Hillarym. Tu je tá hlavná: http://www.forbes.com/global/2000/0110/0301054a.html  Stránka je dosť dlhá, nemusíme ju nutne prečítať celú. Najviac informácie v takýchto textoch sa väčšinou nachádza v prvých paragrafoch. A v začiatočných vetách ďalších paragrafov. Stačí čítať tie.

Ak by ste prvú stránku náhodou nenašli, skúste túto: http://teacher.scholastic.com/hillary/hilltran.htm

Prečítali ste?. Tak sa  poďme trochu učiť.

Nepravidelné slovesá.  Nachádzajú sa na začiatku prvej stránky.

robiť, spraviť: make, made, made

povedať, rozprávať: tell, told, told

myslieť: think, thought, thought

stratiť: lose, lost, lost

Príklad použitia: „When Edmund Hillary and Tenzing Norgay made history by reaching the top of Mount Everest…“

Ako sa to povie po slovensky, po anglicky?

Horolezectvo sa povie mountaineering,  horolezec je mountaineer. Používajú sa aj slová climbing a climber.  Najvyššia hora sveta je the world’s tallest mountain. Najvyšší bod na zemeguli je the highest point on earth.  Keď tam budete  liezť, dajte si pozor, aby ste nespadli do nejakej trhliny – crevasse. Naša literatúra uvádza, že dobyvatelia Everestu mali čakany, Hillary používa výraz ice axes. Na ceste hore im pomáhali aj rebríky a laná – ladders and ropes.

Základný tábor sa povie base camp. Výrazy týkajúce sa končiarov, vrcholov, najvyšších bodov: Top  je vrchol, vŕšok, vrcholok.  Peak  je vrchol, summit takisto vrchol, vrcholok a aj špička, temeno, pinnacle je vrchol, vrcholok – aj symbolicky, napríklad vrcholná fáza kariéry.

Záverečné úlohy pre usilovných.

1. Edmund Hillary je: a) Aussie, b) Kiwi c) Rookie ?

2. Tipnite si výšku Everestu v stopách.

Poskladajte vetu : „Ale na čo je najhrdší, je jeho práca v Nepále.“ A to z nasledujúcich slov: But, Nepal, proudest, in,  work, what, he, is, of, is, his. 

Vieme už, čo znamená slovo „beekeeper“. Tipnite si, aký je význam podobného výrazu, výrazu „bookkeeper“.

Odpovede:

1.      Kiwi, t. j. Novozélanďan. Aussie značí Austrálčana a „rookie“ je  zelenáč, nováčik,  bažant. To Edmund Hillary pri výstupe na Everest rozhodne nebol.

2.      29 028 ft  (8848 m)

But what he is proudest of is his work in Nepal. 

Účtovník. Nie, nie je to kníhkupec, ten sa povie „bookseller“.

A na rozlúčku ešte dve stránky s obrázkami: http://teacher.scholastic.com/hillary/index.htm  a http://vitalsoft.org.org.mx/mja/everest.97/theclimb.html

Seriál pripravuje Ivan Kupka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 12. 2024

USD 1,039 0,006
CZK 25,185 0,041
GBP 0,829 0,000
HUF 411,350 0,180
CAD 1,495 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS