ČLÁNOK




Surfovanie s angličtinou 18.
24. septembra 2001

Opakovať alebo neopakovať? Linky pre nevycválané kone. Triedenie. Antika, všeobecná kultúra, klasika, plurál, čas. Spájanie a lístkovanie.

Osemnásť je vek zrelosti. A zároveňje to jeden a pol tucta. V tomto jedenapoltuctom pokračovanísa oboznámime s ďalšími spôsobmi, ako sa pohrať s jazykom, ako si osviežiť spomienky a prehĺbiťvedomosti.

Nové linky. Pre tých, ktorí sa ženú stále vpred

Podľa môjho názoru by v tomto dieli žiadne nové linky nemuseli byť. Len vásodpútajú od toho najlepšieho, čo by ste mohli teraz urobiť: pozrieť sa novými očami na predchádzajúce diely.Zaktivizovať si vedomosti. Ale každý máme iný vkus. Ja sa tiež niekedy rád preháňam po jazykových prériách ako nevycválaný kôň. Napokon, ku opakovacej časti tohto dielu sa môžete vrátiť neskôr, keď budete mať na opakovanie chuť.

Aktúžite viac po rekreácii, stimulácii, či inšpirácii, vyberte si niektorú z nasledujúcich stránok. Podľa toho, aký typ hrdinov vám najviac sadne.

Garfield. Pre milovníkov comicsov a hovorovej reči: http://www.garfield.com
Tarzan (a kopa iných kníh). Na adrese http://www.ipl.org/reading/bookssa dá doklikať ku knihám, ktoré si možno stihnuť z internetu. Ak do vyhľadávacieho okienka naťukáte “ Tarzan“ objaví sa vám niekoľko knižiek o tomto hrdinovi.
Reagan. Stránka http://www.reagan.comobsahuje okrem iného niekoľko prejavov bývalého prezidenta USA, niektoré si môžete prečítať, niektoré aj vypočuť.

Príjemnú zábavu!

Sedem spôsobov ako sa poihrať z jazykom

Keď už má taký jazykový fanatikv zásuvke stola zhromaždený dostatočný počet materiálu – napríkladsvojich desať najobľúbebejších dielov „surfovania“, aj s anglickými stránkami – začne sa s materiálom kadejako pohrávať.Pohrávanie sa je veľmi dôležitá vec, na konci článku prezradím prečo.Pohrávať sa možno napríkladtakýmito spôsobmi:

1-5. Triedenie

Materiál môžeme triediťpodľa nespočetného množstva kritérií. Ja som vybral pre dnešné opakovanie nasledujúce typy triedenia:

1.Antika. Z času na čas sme pri čítaní textov narazili na slová gréckeho pôvodu. Viete si spomenúť aspoň na jedno? Tu je krátka rekapitulácia:

Archipelago – súostrovie. Sústreďme sa na grécku predponu "archi-", ktorá označuje vyšší stupeň hodnosti. Taký "archbishop" t. j. arcibiskup je viac, ako "bishop" t. j. biskup.
Pandemic – pandémia, epidémia svetového rozsahu. Grécke "pan, pantos" značí "všetok, celý".Ďalší príklad: Pan-American = panamerický, všeamerický, celoamerický.
Monk – mních, po grécky "monakhos".
Astrology – astrológia, "náuka o hviezdach", gréckyvýraz "logos" značí "slovo, pojem" (astrum=hviezda je latinské slovo).
Phenomenon – jav, úkaz, fenomén. Grécke sloveso "phainesthai" znamená "javiť sa".
Megalith- "mega" značí v gréčtine "veľký", "lithos" je "kameň".

2.Všeobecná kultúra

Všimnime si v prečítaných textoch výrazy, ktoré opisujú javy, zaradené do celoeurópskeho či svetového kontextu. Výrazy, ktoré treba niekde vidieť, alebo počuť. Ktoré sa doslova preložiť nedajú. Ktorých používanie z nás práve urobí „skutočného“ Angličana. Skúste, či viete preložiť aspoň dva -tri výrazy. To už bude dobrý výkon.Tu sú niektoré z nich:

Tulák Charlie , Tulák – The Little Tramp, The Tramp
(britský) predseda vlády – The Prime Minister
hovorový výraz pre Austrálčana- Aussie
železná opona – the Iron Curtain
východný blok, krajiny Východu – the Eastern Block countries
hovorový výraz pre Novozélanďana -Kiwi
socha Slobody – the Statue of Liberty
Kanál La Manche – English Channel
Druhá svetová vojna – slovami: the Second World War , písmom: World War II
Bitka o Stalingrad – the Battle of Stalingrad
Kosák a kladivo – the hammer and sickle

3.Klasika

Klasickou položkou pri opakovaní angličtiny by mali byť nepravidelné slovesá. Pravidelne – aby sme ich nezabudli, málo – aby nás neunudili k smrti. Zopakujme si také menej frekventované:

odolať: withstand, withstood, withstood
trhať, zbúrať: tear, tore, torn
potopiť sa, klesnúť: sink, sank, sunk/sunken
uštipnúť, bodnúť, popáliť: sting, stung, stung

4.Plurál

Ako aj v predošlom prípade, triedime podľa gramatického kritéria. Všímame si nepravidelné tvorenie množného čísla. Ja viem, Henry Schliemann,polyglot a tiež občan Spojených štátov severoamerických, sa už začína protestne mrviť v hrobe.Tak stručne:

Foot-feet, sheep-sheep, fish -fish (fishes), salmon- salmon, child-children, woman-women, phenomenon-phenomena, nucleus-nuclei (vyslovuje sa "ňúkliai" !).

5.Čas

Toto by sa už Schliemannovi páčilo viac.Všímať si, ako sa v cudzom jazyku používajú výrazy, súvisiace s časom, je užitočná vec. My si urobíme dve cvičenia.

I. Doplňte do nasledujúceho textu v správnom poradívýrazy:earlier, every five years, once a year:
„Elections must be held ….. ; the prime minister may call elections ….. , although no more frequently than …….“

Riešenie: Elections must be held every five years; the prime minister may call elections earlier, although no more frequently than once a year.

II. Doplňte: "meanwhile", "in 1886" , "all this time" vhodne na začiatky nasledujúcich viet:
………… Bartholdi kept working on the rest of the statue.
………..the American people had lost interest in the statue.
………. Liberty was standing on Bedloe`s Island.

Riešenie a zároveň krátka história sochy Slobody:

All this time Bartholdi kept working on the rest of the statue.Meanwhile the American people had lost interest in the statue. In 1886 Liberty was standing on Bedloe`s Island.

6.Spájanie. Voľné asociácie

Izolované vedomosti sú ako hodinky v deravom vrecku. Majú tendenciu opúšťať svojho majiteľa.Malá hra s voľnými asociáciami nám pomôže dať veci do vzájomných súvislostí. Tu je príklad:

Slovo "barrow"(z dielu o Stonehenge) znamená káru, fúrik, na navštívenej stránke je použité vo význame "mohylový hrob".Barrow, Isaac Barrow je meno anglického matematika, ktorý učil Isaaca Newtona.Zdá sa mi, že pán "Fúrik" sa neskôr vzdal svojho akademického miesta v prospech Newtona. Poďme si to overiť.V knihe "100 great lives", v Newtonovom životopise sa dočítame:"In 1669, Barrow, Lucasian Professor of Mathematics at Trinity, resigned, and Newton was eleced to his post." Tak ako, vzdal sa v jeho prospech, alebo sa vzdal len tak? Encyclopedia Britannica v hesle "Isaac Barrow" hovorí:"In that year (1669) Barrow resigned his chair in favour of Newton…"

Slovo "favour" naznačuje, že ide o "brittish English", Američania by tam praskli slovo "favor".
Priezvisko "Newton"vraj vzniklo zo spojenia New-Town. Newton sa venoval diferenciálnemu počtu – po anglicky "calculus". Calculus je po latinsky malý kamienok. Pomocou nich sa kedysi počítalo. My sme si čítali skôr o veľkých kameňoch "megaliths". Autori megalitických stavieb by boli určite privítali, keby sa kameň v určitých momentoch stal tvarovateľným a potom zase stvrdol. Také možnosti už mali moderní inžinieri, ktorí stavali podstavec pod sochu Slobody – the Statue of Liberty. Používali betón, t. j. "concrete". Naopak "copper" t. j. meď, ktorá oblieka sochu Slobody, bola zrejme známa už aj (pozdným ) staviteľom Stonehenge. Tým, ktorí sa venovali aj hrnčiarstvu – moment, pozriem sa na tú stránku – hrnčianstvo je "pottery".Harry Potter… ale už dosť!

7. Lístkovanie

Je to metóda, ktorú sme podrobnejšie opísali v dvanástom dieli. Dá sa používať s vkusom a pôvabom. Aký druh krabičiek sa vám najviac páči? Krásne farebné plechovky od čaju, krabičky zo slonoviny, či krabice z pestrého papiera? A čo papier? Biely? Ružový?Tenký? Tvrdý? Navoňaný? S ornamentami?

Na takéto papieriky si naporcujeme to, čo si chceme z danej látky najviac zapamätať. Potom sa už len chválime: "Mám na lístočkoch sady ‚Surfovanie‘ dvadsať nepravidelných slovies,desať všeobecnekultúrnych výrazov, tridsať sloviek a slovných spojení a desať fráz. A všetky ich ovládam!"

Ostáva mi už len prezradiť, v čom je také dôležité pohrávanie sa. Nuž… ak je to naozajstné pohrávanie sa, cítime sa pri ňom veľmi dobre. A vtedy – to je vedecky dokázané – sa učíme trikrát rýchlejšie. Opakujem už len adresu stránky, na ktorej sa (dosť neporiadne) pohrávam s jazykmi: http://i.kupka.tripod.com

Dovidenia!


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS