„Superfond“ musí byť transparentný
Niektoré kruhy blízke Fedu dokonca naznačili, že s projektom superfondu nechcú mať nič spoločné
Výbor popredných svetových bankárov vyjadril obavy, ale aj varovanie v súvislosti s vytvorením superfondu vo výške 75 miliárd USD. Prostredníctvom neho sa majú nakupovať hypotekárne cenné papiere a iné aktíva s cieľom, aby súčasná úverová kríza ešte viac nepoškodila globálnu ekonomiku.
Krízový výpredaj aktív by totiž mohol dramaticky zvýšiť cenu úverov a vyvolať masívne straty bánk a investorov.
Inštitút medzinárodných financií (IIF), v ktorom sú združení top-bankári, vo svojom vyhlásení, ktoré publikoval Financial Times zdôraznil, že superfond musí byť v prvom rade transparentný v ohodnocovaní problémových aktív, v opačnom prípade zlyhá pri obnovovaní dôveryhodnosti trhu.
Superfond, ktorý podporujú americké banky Citigroup, JPMorgan Chase a Bank of America má nakupovať hypotekárne cenné papiere a iné aktíva a sú obavy, že pri ich ohodnocovaní bude vychádzať z vyšších, ako trhových cien.
Korektné ohodnocovanie týchto aktív podčiarkol predseda IIF a prezident Deutsche Bank Joseph Ackermann, zvýraznil ho však aj viceprezident Citigroup Bill Rhodes, ktorý takisto hovoril o potrebe „transparentnosti superfondu“…
V súhrne možno povedať, že IIF chce zabrániť, aby superfond fungoval ako neprimeraný regulačný inštrument reagujúci na zlyhanie trhu v súvislosti s úverovou krízou.
Viacerí európski bankári majú k superfondu veľmi vlažný postoj. Pochybnosti vyvoláva aj v USA, hoci v pozadí jeho vzniku bolo americké ministerstvo financií. Niektoré kruhy blízke Fedu dokonca naznačili, že s projektom superfondu nechcú mať nič spoločné…
Americká centrálna však banka odmieta komentovať akékoľvek špekulácie.
Minister financií Hank Paulson iba dodal, že Fed je o všetkom informovaný a mlčanie Fedu nie je ničím neobvyklým.
Niektoré reakcie na fungovanie superfondu označil za nepochopenie toho, ako má pôsobiť – podľa neho má byť „na 100%“ určovaný trhovými faktormi…