Súd dnes prikázal Jukosu, aby okamžite zastavil predaj svojej ropy, ktorý doteraz dosahoval 1,7 milióna barelov denne. Tento krok pravdepodobne urýchli kolaps najväčšej ruskej ropnej firmy.
Ruské ministerstvo spravodlivosti informovalo, že súd vydal Jukosu príkaz, v ktorom mu zakazuje predávať akékoľvek vlastníctvo. Ruské právo definuje tovar na predaj, ktorým je v tomto prípade ropa, ako vlastníctvo. Nie je jasné, či príkaz prinúti Jukos zastaviť dodávky ropy, ktoré sú už na ceste, alebo jej len zabráni podpísať hocijaký nový kontrakt.
„Toto nedáva Jukosu veľa času, pretože sa zastaví príchod všetkých nových tokov hotovosti,“ povedal ropný analytik v brokerskej firme UFG Stephen O’Sullivan. „Ak skutočne prestanú predávať ropu, hoci pochybujem, že sa to stane, vznikne pre Jukos veľmi kritická situácia,“ pridáva sa analytik brokerskej spoločnosti NIKoil Lev Snykov.
Akcie Jukosu klesli po správach o 16 %, čím sa ešte rozšíril ich dramatický pokles, ktorý už ukrojil viac ako polovicu ich hodnoty, odkedy vymáhači dlhu minulý týždeň povedali, že predajú kľúčovú výrobnú divíziu Jukosu Juganskneftegaz.
Ruská ropná spoločnosť Jukos požiadala o obnovenie prístupu k zmrazeným účtom, aby tak predišla zastaveniu svojej produkcie. Odpoveď očakáva do štvrtka tohto týždňa, uviedol výkonný riaditeľ Jukosu Steven Theede.
„Máme predplatené tarify za prepravu ropovodmi na celý august, za železničnú prepravu na prvý augustový týždeň. Ak nezískame prístup k svojim účtom, dodávky po železnici budú ohrozené,“ dodal Theede a tiež uviedol, že bez transportu po železnici, ktorý predstavuje asi 20 až 25 % dennej produkcie Jukosu, má spoločnosť kapacitu vybudovať zásoby na tri dni.
Spoločnosť Jukos čelí nezaplateným daniam v sume takmer 7 miliárd USD (229,8 miliardy SKK), čo je viac ako jej znižujúca sa trhová kapitalizácia po takmer dennom dvojcifernom páde ceny akcií za posledný týždeň. Jukos opakovane uviedol, že mu akútne hrozí bankrot, avšak jeho produkcia ropy, ktorá predstavuje pätinu celkovej ruskej produkcie, zatiaľ nie je ohrozená.
Mnohí analytici vnímajú problémy okolo Jukosu ako odplatu Kremľa za politické ambície zakladateľa a hlavného akcionára Jukosu Michaila Chodorkovského, jedného z najbohatších ľudí v Rusku, ktorý čelí obvineniam zo sprenevery a daňových únikov. Ak bude Chodorkovskij uznaný vinným, hrozí mu až 10 rokov pobytu v pracovnom tábore.
Transpetrol, v ktorom Jukos ovláda 49 % akcií, totiž cez svoju slovenskú časť ropovodu Družba prepravuje ropu viacerých ruských ťažbárskych firiem a nielen Jukosu. Slovnaft zasa môže v prípade problémov s dodávkami ropy od Jukosu veľmi rýchlo prejsť na iných svojich ruských dodávateľov, prípadne si môže ropu transportovať aj cez balkánsky ropovod Adria.
„Transpetrol je prepravca a skladovateľ ropy, nezabezpečuje jej nákup,“ informuje vedenie tejto firmy s odvolaním sa na to, že prepravné kontrakty na ropu Transpetrol neuzatvára priamo z ťažobnými ruskými firmami vrátane Jukosu, ale jeho priamym obchodným partnerom je prepravca Transneft.
Na Transpetrol zatiaľ významnejšie nevplývajú ani vnútorné problémy Jukosu, ktorý musí ruskej exekutíve zaplatiť vysoké daňové nedoplatky, aj keď jeho hotovostné toky súdy zablokovali. „Žiadny z projektov Transpetrol nie je ohrozený a ani pozastavený. Na príprave výstavby ropovodného prepojenia do Schwechatu sa intenzívne pracuje,“ informuje ďalej vedenie firmy.
Hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová uisťuje, že rafinéria má v Rusku viacerých dodávateľov ropy a nielen Jukos. „Zatiaľ žiadne problémy s dodávkami ropy od Jukosu nemáme. Ak by k tomu ale predsa len došlo, tak v prípade potreby môžeme prejsť na iných ruských alternatívnych dodávateľov a v prípade krajnej potreby môžme využiť aj dodávky cez ropovod Adria,“ hovorí Félová. Celá skupina maďarského MOL, pod ktorú Slovnaft patrí, môže podľa nej ročne cez Adriu získať zhruba 5 milión ton ropy.