ČLÁNOK




Súd vyhlásil bankrot talianskej spoločnosti Parmalat
29. decembra 2003

Šesť poisťovacích spoločností, ktoré poskytli úvery skrachovanej firme Parmalat, požiadali súd aby im pomohol od nej získať peniaze. K peniazom sa však tak ľahko nedostanú, lebo súd v meste Parma v sobotu uznal, že firma je platobne neschopná. Súšasne súd vymenoval Enrica Bondiho za vládneho zmocnenca, ktorý sa bude zaoberať plánom reštruktutalizácie firmy. Ten by malo schváliť talianske ministerstvo hospodárstva. Informuje o tom denník The Wall Street Journal.

Šesť firiem, ktoré sa špecializujú na životnom poistení požiadalo listom sudcovi na Kajmanských ostrovoch, aby im pomohol získať nad dvomi dcérskymi firmami spoločnosti Parmalat. Tieto dve firmy – Food Holdings a Dairy Holdings – nie sú schopné zaplatiť úvery, ktoré im poskytli poisťovacie spoločnosti. Zostavovatelia petície dcérskym firmám z neworskej advokátskej kancelárie Calwalader Wickersham &Taft tvrdia, že Parmalat ručila za vrátenie úverov, ktorého veľkosť nie je známa. Majitelia zmeniek jednoducho schú späť svoje peniaze. „Majitelia zmeniek, oznámili Enrikovi Bondimu a jeho konzultanom o svojom želaní spolupracovať s kvôli blahu všetkých veriteľov,“ konštatuje dokument.

Minulú stredu Parmalat o sebe vyhlásil, že zbankrotoval. Týždeň predtým bola schôdzka rady riaditeľov, kde sa zakladateľ firmy Calisto Tanzi vzdal funkcie predsedu rady riaditeľov a generálneho riaditeľa. Po tom ako súd uznal firmu neschopnú splácať svoje finančné záväzky C. Tanzi opustil Taliansko. Vyhlásil, že bude spolupracovať s vyšetrovateľmi, keď sa dostane do normálneho stavu po ťažkom otrase. C. Tanziho vyšetruje polícia, pretože je obvinený z finančných machinácií. Už niekoľkodní sa neobjavil na verejnosti a beurobil žiadne vyhlásenie. Avšak televíznym staniaciami TG5 a RAI oznámil, že bude nápomocný vyšetrovaniu. Tanzi telefonoval vyštrovateľom zo Španielska. Jeho výsluch by mal byť práve dnes 29. decembra 2003.

Parmalat začal mať problémy v decembri, keď si musel požičať na splatenie dlhopisov v hodnote 150 mil. EUR. Ďalšia neschopnosť splácať svoje záväzky vyvolala údiv invetsorov, lebo podľa účtovných výkazov mala firma mať s vojej bilancie ľahko predajné aktíva v hodnote 4,2 mld. EUR. Záhada sa začala vysvetľovať 19. decembra 2003. Vtedy Parmalat oznámil, že Bank of Amarica vyhlásil jeho záruku na aktíva v hodnote 3,95 mld. EUR za falošnú. Na hlavičkovom liste Bank of America stálo, že na účte firmy Bonlat Financing sú spomínané aktíva. Falošnú listinu zohľadnila pri kontrole účtovných výkazov americká audítorká firma Grant Thorton, ktorá potvrdila bilanciu firmy Bonlat Financing ktorá sa stala súćasťou konsilidácie firmy Parmalat. Hlavným audítorm firmy je Deloitte & Touche. Prokuratúra tvrdí, že firma falšovala účtovníctvo najmenej 15 rokov. Garančná listina nie je jediným falošným dokladom, ktorý našli vyštrovatelia.

Vládny zmocenenec E. Bondi má právo predať jednotlivé aktíva firmy. V súćasnosti posudzuje to, že spoločnosť by mohla získať nových akcionárov. Napravdepodobnejšimi záujemcami o firmu by mohla byť talianska firma Granarolo a francúzsky potravinársky gigant Danone.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS