ČLÁNOK




Štrukturálne reformy robia Slovensko príťažlivé pre zahraničné reformy
21. januára 2004

Slovensko má dobrú šancu stať sa v medzinárodnom meradle jedným z najdôležitejších automobilových výrobcov. V prípade, ak by sa – ako sa všeobecne očakáva – juhokórejská automobilka Hyundai v priebehu pár týždňov rozhodla pre vybudovanie závodu v Žiline za 1,1 miliardy EUR (necelých 45 miliárd EUR), stalo by sa Slovensko s prihliadnutím na počet obyvateľov jednotkou vo výrobe automobilov.

Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v správe od budapeštianskeho spravodajcu uvádza, že automobilový priemysel na Slovensku má už teraz 20-% podiel na priemyselnej produkcii krajiny.

FAZ uvádza údaje o produkcii Volkswagenu, informuje o výstavbe závodu Peugeot Citroën v Trnave a rozhodovaní Hyundaiu o novej kapacite. Volkswagen na Slovensku už preinvestoval viac ako 1,5 miliardy EUR a výrobu vozidiel chce aj naďalej zvyšovať. Francúzsky koncern do svojho slovenského závodu vloží okolo 700 miliónov EUR. Na Slovensku sa okrem toho už usadili aj takmer všetci najpoprednejší výrobcovia autosúčiastok.

Denník upozorňuje, že ani jedna zo vstupujúcich krajín do EÚ v posledných 12 mesiacoch neuskutočnila také dôsledné a radikálne reformy ako Slovensko. FAZ cituje ministra financií Ivana Mikloša, že sa na Slovensku daňovou reformou a reformami sociálneho systému vytvorilo príťažlivejšie podnikateľské prostredie, ktoré sa z dlhodobého hľadiska zahraničným investorom vyplatí.

Autor informácie dodal, že najnovší vývoj dáva ministrovi zapravdu. Pripomína nedávne oznámenie juhokórejského koncernu Samsung o jeho zámere prísť na Slovensko. Medzinárodný oceliarsky koncern Arcelor postaví v krajine oceliareň a švajčiarsky výrobca skla Troescher chce vybudovanie zariadenie za 200 miliónov EUR.

„Jediný tieň, ktorý leží nad Slovenskom,“ napísal Frankfurter Allgemeine Zeitung, „je politickej povahy; vláda Mikuláša Dzurindu stratila v parlamente väčšinu a ako menšinová môže byť kedykoľvek zvrhnutá. Situácia v Poľsku je však rovnako neistá; čo by – ako sa hovorí na Slovensku – nemalo juhokórejský podnik v súvislosti s politickými problémami vyviesť z rovnováhy“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS