Strata Národnej banky Slovenska (NBS) sa ku koncu marca vyšplhala na 3,397 mld. Sk. Hospodárenie centrálnej banky sa tak prudko vrhá do červených čísel. Ešte v druhej polovici februára totiž strata predstavovala necelých 830 mil. Sk. Vyplýva to zo zverejnených informácií.
Podľa pôvodných plánov centrálna v tomto roku počítala so ziskom, pričom do štátneho rozpočtu mala odviesť 4,7 mld. Sk. Hospodárenie NBS sa však začalo uberať úplne opačným smerom. Guvernér NBS Marián Jusko už v polovici marca odhadol úroveň straty za celý tento rok prevyšujúcu 5 mld. Sk. Dramatický obrat v hospodárení slovenskej centrálnej banky podľa neho spôsobilo výrazné zníženie úrokových sadzieb na svetových devízových trhoch a posilnenie slovenskej koruny voči svetovým menám. Tieto faktory výrazne prispeli k zníženiu výnosovosti devízových rezerv, ktoré majú dominantný podiel na výnosoch NBS.
NBS vytvorila vlani zisk v objeme 2,3 mld. Sk. Z hospodárskeho výsledku za rok 2001 odviedla centrálna banka do štátneho rozpočtu 2 mld. Sk. Spolu s odvodom zo zisku za rok 2000 tak centrálna banka odviedla do štátnej pokladnice viac ako 5 mld. Sk.
Štvrťročnú stratu Národnej banky Slovenska (NBS) zapríčinilo podľa guvernéra centrálnej banky Mariána Juska posilnenie slovenskej koruny a pokles úrokových sadzieb na svetových finančných trhoch. „Slovenská koruna posilnila voči euru a doláru približne o 2,5 %. Jednopercentné zhodnotenie slovenskej koruny pritom stojí centrálnu banku zhruba 1,8 až 2 mld. Sk,“ uviedol. Tohtoročné hospodárenie NBS by podľa Juska malo byť stratové. Odmietol však potvrdiť svoju prognózu z polovice marca, podľa ktorej by celoročná strata centrálnej banky mohla byť na úrovni 5 mld. Sk.
Pre zdravie slovenskej ekonomiky je podľa neho únosný pohyb kurzu slovenskej koruny v rozpätí plus mínus 5 %. „Tento pohyb nehrá úlohu z hľadiska ovplyvňovania konkurenčnej schopnosti nášho vývozu a z hľadiska zlacňovania dovozu,“ povedal Jusko. Slovenská ekonomika totiž podľa neho nie je tak citlivá na pohyb kurzu ako ekonomiky niektorých vyspelých európskych štátov.