Štrajky proti reforme dôchodkov
Zmeny v sociálnom systéme majú vo Francúzsku zrovnoprávniť všetkých
Minulotýždňový štvrtok dostal vo Francúzsku prívlastok čierny. V krajine prakticky nechodia vlaky, električky, metro a autobusy. Po prvý raz od roku 1995 štrajk odborového zväzu pracovníkov verejnej dopravy paralyzoval všetky dôležité dopravné siete krajiny.
Príčinou toho je dôchodková reforma Nicolasa Sarkozyho, ktorá ruší predčasný odchod zamestnancov sektora verejnej dopravy, energetiky, centrálnej banky a rybárov na dôchodok. Oproti ostatným občanom mohli odísť o rok skôr na dôchodok. Reforma má zrušiť toto privilégium. Okrem toho od roku 2012 má začať táto kategória, tak ako aj ostatní zamestnanci platiť do priebežného dôchodkového systému celkom 40 rokov. Veľkosť dôchodku sa má začať valorizovať v závislosti od cien a nie od úrovne miezd.
Nedá sa hovoriť, že minulotýždňové udalosti boli pre Francúzsko prekvapením. Keď sa lídri odborov dozvedeli o reforme dôchodkového systému, oznámili, že „vyhlásia vojnu“. Bez ohľadu na to väčšina Francúzov, presnejšie povedané dve tretiny, podporujú myšlienku vlády o zrušení týchto privilégií, ktoré zaťažujú ekonomicky aktívne vrstvy obyvateľstva. Práve to pomohlo vyhrať Nicolasovi Sarkozymu prezidentské voľby. Privilegovaní pracovníci ročne dostávajú asi 5 mld. EUR dôchodkov. Dôchodkové reformy sa vo Francúzsku uskutočnili v rokoch 1993 a 2003. Nedotkli sa privilegovaných zamestnancov. Pokus prehodnotiť ich postavenie v roku 1995 viedol v trojdňovým štrajkom.
Systém štátneho dôchodkového zabezpečenia prežíva krízu nielen vo Francúzsku, ale aj v celej Európe. Má jednoduchú príčinu. Je to starnutie obyvateľstva v s tým súvisiace zvyšovanie daňového zaťaženia. Reformy sa v Európe nedajú ľahko uskutočniť, pretože proti nim protestujú privilegované vrstvy obyvateľstva.
Vladimír Bačišin