ČLÁNOK




Strach z rizika je v Európanoch hlboko zakorenený,najviac sa boja podnikať Nemci
4. marca 2004

Neustála neschopnosť Európy spochybniť nadvládu americkej ekonomiky podľa najnovšej správy Európskej komisie (EK) zrejme súvisí rovnako s psychológiou, ako aj so štrukturálnymi slabými miestami, píše dnes britský denník Financial Times.

Podľa správy sa Európania príliš boja založiť si vlastný podnik. Takmer každý druhý obyvateľ Európskej únie by si nezaložil podnik, ak existuje riziko neúspechu. Naopak, viac ako dve tretiny Američanov by podnikalo bez ohľadu na riziko.

„Riziko zo zlyhania je hlboko zakorenené,“ povedal európsky komisár zodpovedný za podnikanie a telekomunikácie Erkki Liikanen, ktorý správu prezentoval. Dôsledkom je, že každý druhý Európan preferuje pracovať ako zamestnanec. V USA by viac než dve tretiny ľudí chceli byť na voľnej nohe. Brusel teraz identifikoval nesmelosť európskych podnikateľov ako kľúčové slabé miesto, ktorá znemožňuje EÚ stať sa do konca desaťročia najviac konkurencieschopnou ekonomikou sveta, píše Financial Times. „Európa potrebuje viac podnikateľov, aby podnietili jej stagnujúcu konkurencieschopnosť,“ povedal Liikanen. Komisia chce zlepšiť imidž podnikateľov propagáciou „podnikateľského vzdelania“ na školách a univerzitách. Zamýšľa „zredukovať stigmu neúspechu“ zdôrazňovaním rozdielu medzi „čestnými a nečestnými bankrotmi“ a pomáhaním skrachovaným opäť začať. Chce tiež uľahčiť miliónom rodinných podnikov v EÚ prechádzať z generácie na generáciu. Brusel tiež poukazuje na množstvo administratívnych, finančných a zákonných prekážok, ktoré ležia v ceste potenciálnym zakladateľom podnikov v EÚ. Podľa Liikanena je však najväčším problémom averzia Európanov k riziku. Hoci samotná správa dáva len málo konkrétnych návrhov, hovorí, že členské štáty a EK by mali „aktívne propagovať podnikateľské hodnoty a pustiť sa do strachu z rizika, ktorý majú široké vrstvy potenciálnych podnikateľov“. Apeluje na podnikateľských lídrov, aby boli vzorom. Podľa štúdie by takéto snahy mohli padnúť na úrodnú pôdu.

Zo štúdie vyplynulo, že Portugalci a Íri sú prinajmenšom takí podnikaví ako Američania. Naopak, mnohé veľké členské štáty EÚ – vrátane Nemecka, Francúzska, Švédska a Holandska – sa v podnikavosti ocitli dokonca pod európskym priemerom. Najväčší strach z rizika majú Nemci, kde sa bojí podnikať až 57 %. V Británii by 48 % Britov uprednostnilo život na voľnej nohe. Informoval o tom britský denník Financial Times.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS