Pokles stavebnej produkcie sa v novembri 2020 na Slovensku spomalil na jednocifernú hodnotu, medziročne bola nižšia o deväť percent. Je to druhý najlepší výsledok sektora od vlaňajšieho marca, keď stavebníctvo začala ovplyvňovať pandémia koronavírusu. Tempo poklesu bolo najpomalšie za posledných osem mesiacov a objem stavebnej produkcie dosiahol najvyššiu tohtoročnú hodnotu 534,5 milióna eur. Ako informovala hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová, po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 7 percent vyššia ako v októbri 2020.
Podľa prieskumu ŠÚ SR sa zmiernil prepad produkcie realizovanej na domácom trhu, ktorý bol medziročne nižší o 10,7 percenta, čo je najmiernejší pokles za výkonmi roku 2019 od nástupu pandémie COVID-19. Oproti októbru sa znížilo tempo poklesu obidvoch zložiek domácej stavebnej produkcie. Objem prác na novej výstavbe vrátane rekonštrukcií a modernizácií bol v novembri medziročne nižší o 7,4 percenta a pri opravách a údržbe o 18,6 percenta. Októbrový prepad presahoval 20 percent. Na stavebnej produkcii sa produkcia na domácom trhu podieľala 93 percentami, v rámci nej takmer tri štvrtiny tvorila nová výstavba.
Z hľadiska výrobného zamerania sa znížil objem prác na pozemných stavbách (budovy) medziročne o 15,9 percenta, čo bol najmiernejší pokles za posledné štyri mesiace. Na tuzemskej produkcii tvorili stavebné práce na budovách takmer dvojtretinový podiel. Zvyšok tvorili inžinierske stavby, ktorých vývoj bol v novembri priaznivý. Po siedmich mesiacoch poklesu sa produkcia v segmente, kde okrem iného patrí aj výstavba diaľnic, udržala na úrovni predchádzajúceho roka, objem prác bol medziročne vyšší o 0,1 percenta. Oproti novembru roku 2019 sa zvýšila výroba realizovaná stavebnými firmami v zahraničí o 22,4 percenta. Z celkového objemu stavebnej produkcie tvorili práce v zahraničí 7 percent.
V súhrne za jedenásť mesiacov roku 2020 dosiahla stavebná produkcia 4,7 mld. eur, oproti rovnakému obdobiu roku 2019 bola nižšia o 12,6 percenta. Práce stavebných firiem v tuzemsku medziročne klesli o 13,8 percenta, zvýšila sa ich aktivita v zahraničí, oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka bola vyššia o 7 percent. V štruktúre tuzemskej produkcie dominantná nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, bola medziročne nižšia o 13,6 percenta, opravy a údržba klesli o 15,9 percenta.