Predstavitelia bohatých krajín, Karibiku ako aj ďalších malých štátov označovaných ako „daňové raje“ sa v utorok dohodli na ustanovení orgánu, zameraného na hľadanie spôsobu reformy off-shore finančných centier, ktoré využívajú osoby obchádzajúce daňové povinnosti a podvodníci. Krajiny dospeli k dohode na konci dvojdňového rokovania.
Počas rokovaní najmä drobné štáty ostro obviňovali Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zo zasahovania do ich suverenity a pokúšania sa diktovať im daňovú politiku. OECD totiž počas zasadnutia v Paríži koncom júna minulého roka pohrozila krajinám na zozname daňových rajov sankciami v prípade, že neurobia vo svojom daňovom systéme výrazné zmeny. OECD klasifikuje daňové raje ako tie oblasti, ktoré sa vyznačujú minimálnymi alebo nulovými daňami a ktoré sa buď otvorene alebo nepriamo prezentujú ako miesta, kde sa zahraniční príslušníci môžu vyhnúť akýmkoľvek nepríjemným otázkam alebo riziku, že na verejnosť uniknú informácie o ich investíciách.
Ako uviedol premiér Barbadosu Owen Arthur, všetky zúčastnené strany sa dohodli na potrebe výmeny informácií a transparentnosti pri postupe proti off-shore centrám ako aj na potrebe bojovať proti diskriminačným praktikám OECD. Nový orgán by mal nájsť vzájomne akceptovateľné spôsoby, týkajúce sa rozhodovania a implementácie reforiem. Ako ďalej zdôraznil Arthur, nový orgán by v prípade jeho úspešnosti mal nahradiť časový harmonogram OECD obsahujúci memorandum o porozumení, ktoré organizácia zaslala daňovým rajom v novembri minulého roka. Organizácia v ňom ustanovila daňovým rajom päťročnú lehotu na požadovanú reformu. Novoustanovený orgán zahŕňa predstaviteľov OECD, Karibsko-tichomorskej oblasti, prípadne teritórií ako aj štáty Commonwealthu. Inštitúcia by mala začať svoju činnosť okamžite, aby sa mohla podieľať na zasadnutí OECD a krajín tichomorskej oblasti, ktoré sa uskutoční 15. a 16. februára tohto roku.
Úplný zoznam OECD daňových rajov v súčasnosti zahŕňa 33 krajín: Andorra, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belize, Britské panenské ostrovy, Cookove ostrovy, Dominika, Gibraltár, Grenada, Guernsey, Jersey, Libéria, Lichtenštajnsko, Maledivy, Marshallove ostrovy, Monako, Montserrat, Nauru, Niue (Divošský ostrov), Panama, Samoa, Seychely, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadiny, Tonga, Turks a Caicos, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu. Organizácia v decembri odstránila zo zoznamu Ostrov Man a Holandské Antily.