ČLÁNOK




Štátna prémia pri stavebnom sporení nebude pre všetkých, avizuje minister financií
5. januára 2018

Zdaňovanie kryptomien či poistenia, ale aj zásadné zmeny v stavebnom sporení. Finančné a investičné služby čakajú na Slovensku zrejme zaujímavé zmeny. Avizuje ich minister financií Peter Kažimír, ktorý v piatok na tlačovej konferencii predstavoval priority jeho rezortu na rok 2018. Výsledkom týchto zmien by malo byť aj to, že k štátnej podpore pri stavebnom sporení sa už tí bohatší nedostanú.

O prípadných zmenách v systéme stavebného sporenia sa hovorí už dlhšie, teraz však ministerstvo financií avizuje konkrétne kroky. V roku 2018 pripraví novelu zákona o stavebnom sporení, ktorej cieľom má byť podľa Kažimíra zvýšiť účelovosť, adresnosť a efektívnosť štátnej podpory pri stavebnom sporení rôznymi opatreniami.

Minister zároveň prezradil, že stavebná prémia by mala byť v snahe zabezpečiť sociálnu adresnosť naviazaná na výšku mesačného príjmu podobne, ako je tomu pri štátnej podpore hypoték pre mladých. Zmeny v stavebnom sporení sú pritom podľa Kažimíra motivované aj tým, že verejné prostriedky by mali čoraz viac podporovať nájomné bývanie oproti súkromnému bývaniu.

O prelomové zmeny sa rezort financií chystá aj v oblasti kryptomien. Chce totiž zdaniť obchodovanie a výmenu týchto platidiel za tovar. Nakladanie s kryptomenami zatiaľ štát regulovať neplánuje. Minister hovorí, že si počká, aké budú v tomto smere globálne iniciatívy. Výšku ani systém zdanenia zatiaľ nekonkretizoval. Samotný návrh zdanenia si totiž bude vyžadovať analýzu možností, ako a v akej miere to urobiť.

Ministerstvo si uvedomuje, že nakladanie s kryptomenami je do veľkej miery anonymné, preto bude ťažké aj takýto zákon vymáhať. „Ak sa zavedie legislatívne zdanenie príjmov alebo narábania s týmito kryptomenami, tak každý ten, ktorý bude chcieť žiť podľa zákona, bude zdaňovať,“ povedal Kažimír s tým, že kto bude chcieť vedome obchádzať zákon, musí počítať s rizikom sankcie.

Zmenám sa v tomto roku nevyhne ani poisťovníctvo. Súčasný 8-percentný odvod z prijatého poistného pri neživotnom poistení by totiž mala od októbra nahradiť daň z poistenia pri životnom aj neživotnom poistení. Podľa Kažimíra ide o „civilizovaný spôsob“ zdanenia poisťovníctva, ktorého produkty sú na základe európskych pravidiel oslobodené od dane z pridanej hodnoty. „Je to spôsob, ako zabezpečiť daňovú férovosť,“ hovorí minister.

Výrazné zmeny však avizuje aj pre finančných sprostredkovateľov pri poistení, ale aj pri úveroch. Cieľom má byť zvýšenie transparentnosti nákladov za sprostredkovanie, a tým aj ochrana spotrebiteľa. V tejto súvislosti si ministerstvo od svojich analytikov vyžiadalo aj analýzu zvyšovania miery zadlžovania domácností na Slovensku, ktorá má dať odpovede na otázky, nakoľko je tento vývoj rizikový, a či a aké kroky si vyžaduje eliminácia rizika, ktorá z rastu zadlženosti domácností vyplýva.

Rezort financií však nebude pracovať len na zmenách na finančnom trhu. Minister avizuje aj pokračovanie v projekte Hodnota za peniaze. Inšpekciou výdavkov majú prejsť ďalšie tri oblasti, a to pôdohospodárstvo, marginalizované sociálne skupiny a oblasť odmeňovania zamestnancov štátnej a verejnej správy. „Potrebujeme veľkú revíziu preto, aby sme vedeli prijať správne rozhodnutia v oblasti tarifných platov,“ dodal minister.

Kažimír tiež zopakoval svoj záväzok z konca minulého roka, že plánuje zaviesť testovacie výdavkové limity na základe skutočných rozpočtových údajov. Ich skutočné zavedenie však zatiaľ neavizuje. „Trvám na tom, že takýto závažný autopilot má byť najprv testovaný na verejných dátach,“ tvrdí s tým, že následne sa bude môcť vláda na základe týchto údajov z testovania v budúcnosti rozhodnúť, či a v akej podobe výdavkové limity do legislatívy zakomponuje.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS