Volebný prah prekročilo šesť politických strán a jedna koalícia,“ priblížil predseda štátnej komisie Ladislav Orosz. Prepadlo 16,5 percenta hlasov. Nárok na štátny príspevok za voľby má deväť kandidujúcich subjektov, ktoré prekročili trojpercentnú hranicu.
Strany, ktoré obsadia kreslá v parlamente
Najviac hlasov od voličov získala strana Smer-SD (22,94 %),na druhom mieste skončilo Progresívne Slovensko (17,96 %), tretí je Hlas-SD (14,7 %). Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí ( 8,89 %), KDH ( 6,82 %), strana SaS ( 6,32 %), SNS ( 5,62 %).
Mimoparlamentné strany
Pred bránami parlamentu ostala Republika (4,75 %) a Aliancia (4,38 %) percenta. Menej ako tri percentá hlasov získali Demokrati (2,93 % ) a Sme rodina (2,21 % ).
Konečné výsledky volieb sú zverejnené na webovom sídle Štatistického úradu SR www.volbysr.sk.
Výsledky volieb boli prvýkrát v histórii Slovenska spracované elektronicky. Dočasné spomalenie zobrazovania priebežných výsledkov Štátna volebná komisia, Štatistický úrad SR i rezort vnútra zaznamenali. „Príčinou bol veľký nápor zasielaných zápisníc do systému, čo však nemalo žiaden vplyv na kvalitu spracovania výsledkov,“ zdôraznil riaditeľ Štatistického úrad SR Peter Peťko. Poprel, že by štatistický úrad zaznamenal počas volebnej noci kybernetický útok. „Celý proces spracovania výsledkov trval desať hodín a 38 minút, čo je o jednu hodinu a 17 minút kratší čas, ako trvala sumarizácia parlamentných volieb v roku 2020,“ objasnil Peter Peťko.
„Výsledky volieb sú spracované tak rýchlo, ako je rýchla najpomalšia okrsková volebná komisia,“ vysvetlila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová. Najpomalšie boli okrsky v Bratislave. V jednom okrsku v Prešovskom kraji sa nepodarilo sčítať hlasy a výsledky budú neplatné. Z tohto dôvodu nie je v definitívnych výsledkoch 100 percent sčítaných zápisníc. Príčinou bolo zlyhanie členky okrskovej volebnej komisie, ktorá hodila do hlasovacej schránky nezistený počet obálok, objasnila Eva Chmelová. Podľa predsedu štátnej volebnej komisie Ladislava Orosza však jeden nezarátaný okrsok nemá vplyv na výsledný počet mandátov, ktoré získali politické strany.
Voľby boli pokojné
Priebeh volieb bol z pohľadu Policajného zboru pokojný bez závažných narušení verejného poriadku. Na bezpečnosť a poriadok dohliadalo 6 500 príslušníkov PZ. „Zaznamenali sme spolu 123 podnetov, z toho 5 podnetov s podozreniami na spáchanie trestného činu, kde boli podané aj trestné oznámenia v ramci prípravy volieb a ďalšie trestné oznámenia evidujeme počas samotného volebného dňa. Spolu s ostatnými podnetmi ich samozrejme všetky preverujeme,“ povedal viceprezident PZ Damián Imre, ktorý sa poďakoval všetkým policajtom i zložkám MV SR za ich prácu počas konania parlamentných volieb.