ČLÁNOK




Štát sa stále nedohodol s talianskym Enelom na konečnej cene za SE
15. augusta 2017

Slovensko sa stále nedohodlo s talianskou spoločnosťou Enel na konečnej sume za predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE). V súčasnosti Ministerstvo hospodárstva SR (MH) čaká na kroky talianskej energetickej skupiny. „Nateraz stále neprišlo k druhému stretnutiu príslušnej pracovnej skupiny. Stane sa tak vtedy, keď spoločnosť Enel doručí ministerstvu hospodárstva podklady týkajúce sa jej právneho a ekonomického pohľadu na closing privatizácie,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Juraj Rybanský z odboru komunikácie kancelárie ministra. Talianska skupina Enel sa k celej veci zatiaľ nevyjadrila.

Podľa ostatnej analýzy štátu by mal taliansky Enel doplatiť ešte ku kúpnej sume za majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny zhruba 224 miliónov eur. Pred vyše jedenástimi rokmi pritom Enel získal majoritný podiel v elektrárňach za 840 miliónov eur. Súčasný minister hospodárstva Peter Žiga však pred zhruba rokom povedal, že to ešte bude vyššia suma. Enel v minulosti nikdy verejne nezverejnil, aký postoj chce v tejto záležitosti zaujať. Na definitívnom uzavretí privatizácie z roku 2006 pracuje podľa ministra pracovná skupina zložená z expertov z ministerstiev hospodárstva, životného prostredia, dopravy a financií.

Ako prvý zo strany štátu prišiel s riešením vyrovnania sa za privatizáciu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek ešte počas prvej vlády Roberta Fica. Minister vláde predložil v októbri 2009 návrh, ako sa s Enelom vyrovnať. Pracovný názov spomínaného návrhu bol “Nulový variant”. Minister Jahnátek totiž navrhol vládnemu kabinetu, aby súhlasil s tým, že štát nebude žiadať doplatok za elektrárne, pričom Enel sa taktiež vzdá svojich dodatočných finančných nárokov. Jahnátek vtedy tvrdil, že prijatím takéhoto návrhu ušetrí štát 193 miliónov eur. Podľa Jahnátka totiž Enel mohol na základe privatizačných zmlúv podpísaných pri predaji elektrární získať spomínanú sumu. Nulový variant však narazil na nesúhlas vtedajšieho koaličného partnera, stranu SNS. Tá požadovala od Talianov za elektrárne bližšie nešpecifikovanú sumu doplatiť.

Nasledujúcej krátkej vláde Ivety Radičovej sa otázku vyrovnania vyriešiť nepodarilo. Dostala sa k nej teda znova bývalá jednofarebná vláda Roberta Fica. Rezort vedený ministrom Pavlom Pavlisom, oznámil, že bude od Enelu žiadať za privatizáciu elektrární doplatok zhruba 200 miliónov eur.

V súčasnosti už taliansky Enel nie je 66-percentným vlastníkom Slovenských elektrární. Na prelome rokov 2015 a 2016 predal polovicu svojho podielu českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH). Základná cena transakcie bola stanovená na 375 miliónov eur s tým, že 150 miliónov eur je zaplatených v rámci prvej fázy transakcie a základná cena sa môže upravovať v závislosti na definovaných parametroch v zmluve, ktoré sa týkajú najmä nákladov na dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, prevádzkových parametrov nových blokov a ceny elektriny na Slovensku. Po dokončení dostavby rozostavaných mochoveckých jadrových blokov a ich uvedení do prevádzky bude mať EPH možnosť odkúpiť aj zvyšný podiel Enelu v Slovenských elektrárňach.

https://venergetike.sk/dohoda-cene-za-predaj-elektrarni-enelom-statom-stale-nepadla/


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS