Ministerstvo financií prvýkrát v tomto roku vypísalo aukciu deväťmesačných štátnych pokladničných poukážok (ŠPP), ktorá by sa mala uskutočniť budúcu stredu. Objem emisie ani výnos rezort financií nelimitoval. Ako povedal díler Istrobanky Dušan Krajči, štát sa tak so svojou politikou stane hlavným činiteľom na peňažnom trhu, keďže Národná banka Slovenska momentálne dianie na trhu výrazne neovplyvňuje.
Podľa Krajčiho budú komerčné banky pravdepodobne preferovať ŠPP pred štátnymi bondmi. „Pravdepodobne však neprejavia veľký záujem už v prvej aukcii, ale budú monitorovať situáciu na trhu a vo svojich ponukách zadajú vyšší výnos,“ povedal díler. „Ak sa štátu podarí v prvej aukcii získať 2 až 3 mld. Sk, bude to veľký úspech,“ dodal.
Snahou štátu bude podľa Krajčiho v aukciách akceptovať veľké objemy. Do konca roka by totiž mal rezort financií prostredníctvom ŠPP prefinancovať 15 mld. Sk bežného schodku. Keďže priebežný deficit štátneho rozpočtu je podľa Krajčiho v súčasnosti zhruba 7 mld. Sk z plánovaných 37 mld. Sk, štát bude mať počas nastávajúcich mesiacov s napĺňaním ŠPP veľa práce.
Ministerstvo bude musieť zároveň emitovať štátne dlhopisy, prostredníctvom ktorých financuje štátny dlh. V tomto roku z celkového plánovaného objemu 80 mld. Sk štátnych bondov získalo už zhruba polovicu. Budúci týždeň bude aukcia ročných bondov s kupónom 7,75 % p.a., v ktorej chce štát získať 2,5 mld. Sk.
Národná banka Slovenska sa podľa dílera bude snažiť svojimi dvojtýždňovými sterilizačnými repotendrami podporiť aukcie štátnych cenných papierov a bude krátiť dopyt bánk. Aukcie ŠPP by však podľa dílera nemali mať dopad na rast úrokových cien na trhu, pretože prebytok likvidity bánk je dostatočný na to, aby banky „zhltli apetít štátu“.
V piatok sa na peňažnom trhu obchodovalo najmä s jednodňovými úložkami, ktorých cena sa nachádzala na úrovni jednodňovej refinančnej reposadzby. Bankové domy preto deponovali časť voľnej likvidity aj v centrálnej banke v rámci jednodňových repoobchodoch. Na účtoch povinných minimálnych rezerv držali 31,218 mld. Sk, čo kumulatívne k nedeli predstavuje 100,48 %. Na dennej báze sa tak ocitli v prebytku 150 mil. Sk. Ceny týždňových až ročných peňazí boli na 7,4 / 7,7 % p.a.