Slovensko druhú veľkú syndikovanú emisiu dlhopisov na medzinárodných trhoch možno už v tomto roku nevydá. Aj keď by sa štát mohol financovať pri historicky najnižších úrokoch, limitujú ho pravidlá stanovené ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti. Predané dlhopisy totiž zvyšujú dlh, pri ktorého raste sa spúšťajú sankcie z dlhovej brzdy.
„Ak bude priestor v zmysle zákona o rozpočtovej zodpovednosti, radi by sme vstúpili na trh s nejakým dlhodobým, strategickým, benchmarkovým dlhopisom. Ak to celková pozícia štátneho dlhu neumožní, tak transakciu pravdepodobne odložíme na budúci rok,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii šéf štátnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek s dôvetkom, že situácia asi priať takejto emisii skôr nebude.
Samotnú existenciu ústavného zákona považuje Bytčánek za dobrú, správcom dlhu však spôsobuje problémy najmä jeho naviazanie na hrubý dlh verejnej správy. Nezohľadňuje teda rezervy štátu na účtoch a započítava ich do dlhu. „Čiže v závere roka nemôžme spraviť nejaké predfinancovanie na budúci rok, keď tie zdroje budeme potrebovať a je otázne, či v budúcom roku sa udrží taká výnosová hladina, ako je teraz,“ hovorí šéf ARDAL-u.
Slovensko sa pritom momentálne teší historicky najlepším podmienkam na financovanie dlhu. Podľa Bytčánka to dokresľuje napríklad aj pondelňajšia aukcia 12-ročných bondov za polpercentný úrok. Navyše, Slovensko je podľa neho jednou z krajín, ktorá doteraz nemá na trhu 30-ročný dlhopis, ktorý by sa za týchto podmienok dal emitovať pri ročnom úroku 1,5 %. Štát si však zrejme s podobnou emisiou bude musieť počkať do budúceho roka. Podľa Bytčánka je však otázne, či sa v budúcom roku udrží taká výnosová hladina, ako je v súčasnosti.