Slovenský startup ekosystém môže očakávať v najbližších 12 mesiacoch investície vo výške 30 miliónov eur. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KPMG pod názvom Startup Survey 2016. O výsledkoch informovali zástupcovia KPMG v pondelok na tlačovej besede. „Číslo 30 miliónov eur je stále ešte na spodnej hranici. Osobne vidíme toto číslo niekde vyššie. Dokonca vieme možno povedať, že sa to blíži niekde k 100 miliónom eur. Pre startupy na Slovensku bude pre blízku budúcnosť pripravený veľký objem peňazí,“ povedal manažér KPMG Marek Masaryk. Momentálna situácia pre startupy na Slovensku je tak podľa neho je viac ako priaznivá.
Podľa analýzy KPMG zvýšilo minulý rok počet svojich investícií do startupov 77 % investorov. Štyria z desiatich respondentov z radov investorov sa zároveň vyjadrili, že do slovenských startupov už investovali viac ako jeden milión eur. Investori v prípade zvažovania investície do startup hodnotia prioritne kvalitu tímu, nasledujú vlastnosti produktu/služby a obchodný potenciál.
Zber údajov k Startup Survey 2016 sa uskutočnil na jeseň minulého roka. Respondenti prieskumu reprezentujú jednu z piatich kategórií: zástupcovia startupov, investorov, súkromný sektor, verejný sektor, entity podporujúce startup ekosystém.
Podľa prieskumu KPMG generuje obrat 55 % slovenských startupov. Viac ako tri štvrtiny projektov majú okrem zakladateľa aspoň jedného zamestnanca a priemerná veľkosť tímu je päť členov. Za minulý rok zvýšilo počet zamestnancov 56 % opýtaných a v horizonte nasledujúcich 12 mesiacov plánuje zvyšovať počet zamestnancov až 90 % startupov.
Prieskum taktiež ukázal, že vo viac ako dvoch tretinách prípadov sú slovenské startupy v štádiu beta (prototyp) alebo v štádiu tvorby prvých obratov. Tri štvrtiny investorov sa však pre KPMG vyjadrili, že im to vyhovuje a sú ochotní investovať aj do projektov v tomto štádiu.
Napriek pozitívnemu prístupu investorov sa podarilo získať externé financovanie iba necelej polovici slovenských startup projektov. Oproti roku 2014 je to mierny nárast o päť percent. Zvýšiť externé financovanie v nasledujúcich 12 mesiacoch však plánuje 87 % respondentov zastupujúcich startupy. Za prioritu to však považujú necelé dve tretiny opýtaných. Hlavnými prioritami pre startupy na nasledujúci rok sú rast predaja na prvom mieste pre 84 % respondentov a vývoj produktu pre 75 %. Zvýšenú podporu startup ekosystému v najnovšom prieskume KPMG vykázali nielen investori, ale aj organizácie verejnej správy. Veľké firmy, takzvané korporácie, avšak nekopírujú súčasný trend a v startup ekosystéme sa angažuje iba približne jedna tretina. Ako hlavný dôvod nezáujmu o spoluprácu uvádzajú, že to nie je priorita pre ich podnikanie. Korporácie startupom najčastejšie poskytujú podporu vo forme mentoringu (75 % opýtaných).
KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 155 krajinách a členské firmy po celom svete zamestnávajú viac ako 174 tisíc ľudí. Spoločnosť KPMG Slovensko funguje od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 11 partnerov.