Naštartovanie slovenskej ekonomiky po koronakríze podľa podpredsedu vlády a ministra financií SR Eduarda Hegera (OĽaNO) sťažuje to, že v takzvaných úrodných rokoch sa nepodarilo zredukovať verejný dlh krajiny. Ako ďalej minister povedal v nedeľu v televíznej diskusnej relácii O 5 minúť 12 na Jednotke verejnoprávnej RTVS, v súčasnosti je verejný dlh Slovenska zhruba na úrovni 48 percent hrubého domáceho produktu (HDP) a vieme, že pandémia koronavírusu nás dostane v oblasti verejného dlhu na úroveň vyše 60 percent HDP, čiže nad hranicu, pri ktorej je dlh únosný. Minister Heger dodal, že keby predchádzajúce vlády využili úrodné roky, tak by sme po koronakríze štartovali s dlhom vo výške 38 percent HDP, stúpol by na úroveň okolo 50 percent, ale zostala by nám rezerva približne 10 percent.
Podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet a bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v diskusnej relácii oponoval tým, že verejný dlh Slovenska klesal sedem rokov po sebe a dostal sa na úroveň 48 percent. Kamenický uznal, že pre koronakrízu verejný dlh v tomto roku pravdepodobne vzrastie nad 60 percent HDP. Dodal však, že nechápe, prečo sa očakáva, že dlh v absolútnych číslach bude výrazne rásť nielen v tomto ale aj v budúcich rokoch.
Podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet zároveň uviedol, že pomoc ekonomike je stále nedostatočná. Momentálne je stav priamej pomoci podnikateľom okolo 237 mil. eur, pričom minister financií sľuboval, že to bude miliarda mesačne a už máme za sebou dva mesiace, uviedol Kamenický. Poznamenal, že na zvládnutie koronakrízy musíme naštartovať ekonomiku znova do stavu, v ktorom bola pred krízou. Šéf rezortu financií Heger však uviedol, že teraz už podnikatelia dostávajú peniaze v rámci pomoci do troch dní. Slovenská ekonomika podľa jeho slov patrí v rámci Európskej únie k najpostihnutejším aj preto, že pred krízou sa v krajine zhoršilo podnikateľské prostredie. Dodal pritom, že sa musíme vrátiť do lepšieho stavu a nie do toho, aký bol pred krízou.