ČLÁNOK




Stará mama aspirínu
24. decembra 2002

Homeopatiu na Slovensku postupne objavujeme, velebíme alebo zatracujeme, prípadne iba trpíme. Dokonca ešte aj dnes, po vyše desaťročných skúsenostiach s modernými homeopatickými liekmi sa diskutuje o tom, či ju vôbec možno považovať za novú liečebnú metódu, alebo je to ďalší druh šarlatánstva, ktorý treba odsúdiť. Ani jedno, ani druhé.

Homeopatická liečba je omnoho staršia ako napríklad dodnes veľmi populárny aspirín. Je to vyše dvestoročná metóda, ktorej názov je odvodený z gréckych slov homoios – podobný a pathos – choroba. Prvé pokusy s liečbou na princípe „podobné sa lieči podobným“ robil objaviteľ homeopatie Samuel Hahnemann v roku 1800. Sám na sebe a svojich blízkych spolupracovníkoch experimentoval s chinínovou kôrou. Prišiel na to, že v čase, keď sa cíti dobre, vyvoláva u neho horúčku aj veľmi malá dávka chinínovej kôry. Táto horúčka bola úplne totožná s tou, ktorá trápi jeho pacientov s bahennou zimnicou, čiže maláriou. Túto chorobu zase liečil chinínovou kôrou. Ďal-ších dvanásť rokov S. Hahnemann robil pokusy, kým bola jeho metóda overená.

Raz z toho ochoriete, a raz sa vyliečite

Metóda homeopatickej liečby vychádza z princípu podobnosti, ktorý sprevádza nepatrná dávka získaná postupným riedením základnej tinktúry. Dnes ju už tvoria rastlinné, živočíšne i minerálne produkty. Homeopatický liek sa v súčasnosti skladá z jednej alebo viacerých liečivých substancií, pričom vstupná surovina je vždy mnohonásobne zriedená a zdynamizovaná, čiže „pretrepaná“ pomocou vibračného prístroja.

Princíp podobnosti definoval Hippokrates už v 4. storočí pred naším letopočtom. Jednoducho, spočíva v tom, že látka, ktorá dokáže zdravému jedincovi vo veľkých dávkach vyvolať určité chorobné prejavy, môže liečiť podobné príznaky u pacienta, ktorý ochorel z inej príčiny, akou je použitie danej látky. Ešte jednoduchšie: ak krájate cibuľu, začnú vám slziť oči a možno aj kýchate – to všetko sú prejavy, ktoré má pacient s akútnou nádchou. Tá sa dá liečiť homeopatikami na báze cibule.

„Homeopatia je prírodná liečebná metóda, ktorá stimuluje imunitný systém a vyrovnáva porušenú vnútornú rovnováhu, tzv. homeostázu organizmu,“ vysvetľuje lekárka-homeopatka Jana Mrázová. Organizmus v rovnováhe je zdravým organizmom.

Návrat k overeným metódam

Hoci je homeopatia u nás zaradená medzi nekonvenčné liečebné metódy, ako napríklad aj akupunktúra, vo väčšine sveta sa pokladá za plnohodnotnú alternatívnu liečebnú metódu. A to priamo úmerne tomu, ako sa mení pohľad ľudí na vlastné zdravie, aká veľká je ich zodpovednosť voči vlastnému zdraviu. Čím vyššie je zdravotné uvedomenie občanov, tým väčšie možnosti sa pacientom poskytujú, napríklad aj v tom, že si môžu vybrať spôsob liečby, prípadne kombinovať liečebné metódy.

Európsky parlament zaradil homeopatiu medzi štyri konvenčné medicínske metódy, ktoré podporuje. Vo Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku a Belgicku sa čoraz viac zdravotných poisťovní rozhoduje preplácať homeopatickú liečbu. V Amerike je homeopatia oficiálne akceptovaná vo väčšine štátov a uznávajú ju aj v Izraeli, Pakistane či Austrálii. Niektoré homeopatické výskumy spolufinancuje Svetová zdravotnícka organizácia. Vo svete dokonca existujú aj homeopatické nemocnice, najznámejšia z nich je Kráľovská homeopatická nemocnica v Londýne. V Anglicku je ďalších päť nemocníc, ktoré využívajú iba túto metódu liečby.

Na Slovensku nebola v minulosti homeopatia neznámym pojmom. Dokazujú to aj historické „relikvie“ vo farmaceu-tickom múzeu pod Michalskou bránou v Bratislave, ktoré dokazujú prítomnosť homeopatického lekára v Bratislave, ku ktorému sa chodili liečiť aj pacienti z Viedne. V múzeu sa nachádzajú aj staré Hahnemannove lieky v pôvodnom balení. Homeopatia sa k nám oficiálne vrátila v roku 1991, keď francúzske Laboratóriá Boiron zaregistrovali v bývalej Československej federatívnej republike svoje základné lieky.

„Homeopatia sa na Slovensku presadzuje primerane znalostiam a skúsenostiam lekárov, ktorí ju ordinujú,“ poznamenáva Darina Štúrová, podpredsedníčka Slovenskej homeopatickej spoločnosti.

V súčasnosti je na Slovensku takmer 1 860 lekárov, ktorí svojich pacientov liečia homeopaticky.

Alternatíva pre osemdesiat percent

„Dnes už je zrelý čas na to, aby sme po uznaní homeopatického lieku dotiahli legislatívne pregraduálnu a postgraduálnu výučbu homeopatie lekárov, farmaceutov aj zverolekárov, ako aj certifikáciu tejto metódy na Ministerstve zdravotníctva SR,“ dodáva D. Štúrová.

V súčasnosti možno homeopaticky liečiť približne sedemdesiat až osemdesiat percent známych ochorení. Pri vyliečiteľných ochoreniach tzv. reverzibilných je homeopatia veľmi vhodná, pri nevyliečiteľných, tzv. ireverzibilných, akým je napríklad osteoartróza, sa homeopatia pridáva ako doplnková liečba a pacientovi pomáha prekonávať ťažkosti, ktoré mu spôsobuje choroba.

Komplexnú homeopatickú liečbu určuje špecializovaný a homeopaticky školený lekár na základe dôkladného vyšetrenia. „Lekár pri výbere liekov vychádza nielen z objektívnych chorobných príznakov pacienta, z osobných reakcií a pocitov pacienta, ale aj z celkovej anamnézy – čiže pozorne si preštuduje všetky ochorenia, ktorými doteraz pacient trpel, ale takisto sleduje aj rodinnú anamnézu,“ zdôrazňuje J. Mrázová.

Pred jedenástimi rokmi ani lekári, ktorí sa tejto metóde trpezlivo dennodenne venujú, nevedeli presne, čo táto metóda znamená a aké poskytuje možnosti, ani laická verejnosť okrem niekoľkých osôb netušila, o čom homeopatia je. „Tých jedenásť rokov sme pri tejto nekonvenčnej liečbe nepremárnili, práve naopak,“ hovorí D. Štúrová.

Možno sa priveľa energie míňa práve na diskusie s tými, ktorí túto metódu ani dnes neakceptujú. „Ich argumenty sú sčasti racionálne a sčasti iracionálne, tak ako to už u ľudí zväčša býva. Samozrejme, ani lekári nie sú spokojní s tým, že nevedia ešte presne vysvetliť, o aké procesy pri výrobe homeopatického lieku ide a ako presne v organizme tieto lieky fungujú. Dúfame však, že nám teoretické vedecké disciplíny dajú odpoveď už v najbližších rokoch,“ hovorí D. Štúrová. Samozrejme, existujú vedecké štúdie, ktoré jednoznačne potvrdzujú sledovania lekárov v dennej praxi, že určený liek, pokiaľ je ordinovaný podľa pravidiel klasickej homeopatie, je účinný na veľkom súbore pacientov. „Väčšina oponentov tieto štúdie nepozná, takisto ako základy klasickej homeopatie. A keďže sa nikdy neliečili pomocou týchto liekov a ani svojim pacientom neordinujú homeopatické lieky, nemôžu sa z vlastnej praxe presvedčiť o určitých faktoch,“ zamýšľa na D. Štúrová nad otázkou PROFITU, prečo má na Slovensku homeopatická liečba ešte stále odporcov.

Kedy teda môžeme uprednostniť homeopatický liek?

Najmä pri akútnych ochoreniach, ako sú virózy, chrípkové stavy, vírusové zápaly. Efekt sa zväčša objaví do 24 až 48 hodín.

Ďalej sa homeopatia pomerne úspešne využíva pri chronických a recidivujúcich ochoreniach, napríklad pri infekciách dýchacieho systému, keď pacienti užívajú veľa antibiotík a po krátkom čase znova ochorejú. Ako sme už spomínali, lekár-homeopat sa venuje komplexne pacientovi, všíma si všetky reagencie organizmu, nielen reagencie na danú chorobu. Takže postupne upravuje tzv. terén pacienta, čiže predispozíciu na danú chorobu, a tak zabraňuje recidívam chorobných stavov.

Uvádzajú sa dobré výsledky pri liečbe funkčných ochorení napríklad tráviaceho systému, ale aj pri psychosomatických ochoreniach, ako sú poruchy spánku, neurózy a pod. Homeopatia napomáha aj liečbu kožných ochorení – ekzémov, dermatitíd, prípadne alergických ochorení a opakujúcich sa migrén. Pri liečbe reumatických ochorení pomocou klasickej medicíny homeopatické lieky pomáhajú znižovať dávky antihypertenzív a nesteroidných antireumatík.

Homeopatia nie je všeliek. Pri mnohých vážnych indikáciách sa môže využiť ako doplnková liečba a pri ďalších osvedčených indikáciách preverených stáročiami poskytuje efektívny, jednoduchý a navyše netoxický spôsob liečby.

Na Slovensku je homeopatia zatiaľ – legislatívne – alternatívou, doplnkom liečby. Ponúka prirodzenú liečbu rešpektujúcu organizmus človeka. Už naše staré mamy vedeli, že na začínajúcu nádchu je najlepší cibuľový čaj. Priaznivci homeopatie potvrdzujú, že najpopulárnejší „oscillo“ vylieči začínajúcu nádchu a chrípkové stavy už za dva dni. Môžete si ho indikovať sami. Keď nepomôže, treba navštíviť lekára. Homeopat, prípadne lekárnik vám možno ponúkne ďalších päť liekov na tieto najčastejšie zimné choroby vírusového pôvodu.

Aké sú výhody homeopatických liekov

* Majú dobrý preventívny účinok – podporujú imunitný systém.

* Pôsobia rýchlo, prirodzene a globálne, nevyvolávajú vedľajšie účinky, ako napríklad žalúdočné ťažkosti, ospalosť a pod.

* Nie sú chemicky toxické, takže nehrozí nebezpečenstvo predávkovania.

* Jednoducho sa aplikujú, nechávajú sa rozpustiť v ústach a majú neutrálnu chuť.

* Nemajú žiadne kontraindikácie, čiže môžu sa kombinovať aj s klasickou liečbou.

Porovnanie nákladov na liečbu klasického lekára a lekára homeopata (vo Francúzsku)

Priemerne predpisovaný a preplácaný liek stojí 4,25 EUR.

Homeopatický liek stojí 1,02 EUR, to je štyrikrát menej.

Klasický všeobecný lekár predpisuje lieky

v hodnote 295,6 EUR ročne.

Všeobecný lekár-homeopat predpisuje lieky

v hodnote 156,5 EUR za rok. Náklady sú teda nižšie o 47 percent.

Spotreba homeopatík

vo svete podľa obratu (2001, %)

Európa – 69

(z toho Francúzsko – 24)

Severná Amerika – 10

Ostatné krajiny sveta – 21

(Obrat homeopatických liekov vo svete predstavuje 1,5 mld. EUR)


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS