ČLÁNOK




Stanovisko Rady Úradu pre finančný trh k k zamýšľanému predaju majetkovej účasti FNM SR na podnikaní spoločnosti RIF, a.s.
17. septembra 2001

Úrad pre finančný trh ako orgán štátnej správy pre oblasť kapitálového trhu a poisťovníctva pozorne sleduje vývoj situácie v súvislosti so zamýšľaným predajom majetkovej účasti Fondu národného majetku SR (FNM SR) na podnikaní spoločnosti Reštitučný investičný fond, a.s., Bratislava (RIF). Spoločnosť RIF je subjektom kolektívneho investovania, ktorého činnosť je upravená zákonom o kolektívnom investovaní a osobitnými zákonmi.

Úrad pre finančný trh verí, že je v záujme všetkých, ktorí sa na zamýšľanom prevode majetkovej účasti FNM SR v spoločnosti RIF mienia podieľať, aby celý obchod prebehol v transparentných podmienkach a v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Pri takýchto transakciách je obvyklé, že sa venuje zvýšená pozornosť ochrane práv menšinových akcionárov, a to najmä tých, ktorí sa profesionálne nevenujú činnostiam súvisiacim s investovaním do cenných papierov. V spoločnosti RIF vlastnia títo akcionári akcie s úhrnnou menovitou hodnotou predstavujúcou približne 19 % hodnoty základného imania RIF, pričom ide celkovo o vyše 2000 osôb.

Úrad pre finančný trh nespochybňuje, že FNM SR mieni previesť svoju majetkovú účasť v spoločnosti RIF bez úmyslu zvýhodniť jednotlivcov alebo skupiny voči ostatným potenciálnym záujemcom, preto sa domnieva, že tomuto cieľu by napomohlo, ak pri organizácii výberového konania na predaj majetkovej účasti FNM SR v spoločnosti RIF by spolupracoval renomovaný subjekt so skúsenosťami privatizačného poradcu pre príslušnú oblasť.

S dôrazom na osobitné postavenie spoločnosti RIF ako subjektu kolektívneho investovania sa Úrad pre finančný trh domnieva, že víťaz výberového konania by mal vedieť preukázať, že má skúsenosti v oblasti zhromažďovania peňažných prostriedkov od verejnosti s cieľom vytvoriť a spravovať otvorené alebo uzavreté podielové fondy alebo investičné fondy. Víťaz výberového konania by mal tiež vedieť preukázať, že pozná miestne podmienky pre takúto činnosť, prípadne že má s takouto činnosťou v regióne skúsenosti. Podmienkou kúpy majetkového podielu FNM SR v spoločnosti RIF by mal byť záväzok kupujúceho, že po získaní kontroly nad RIF zabezpečí uzavretie zmluvy o výkone činnosti depozitára v zmysle zákona o kolektívnom investovaní. Pritom by sa malo prihliadnuť na to, aby depozitárom spoločnosti RIF sa stal subjekt, ktorý nie je personálne ani majetkovo prepojený s kupujúcim.

Úrad pre finančný trh sa ďalej domnieva, že podmienkou kúpy majetkového podielu FNM SR v spoločnosti RIF by mal byť záväzok kupujúceho, že v primeranom období po získaní kontroly nad RIF zabezpečí v spolupráci s FNM SR a Slovenským pozemkovým fondom kvalifikovanú správu aktív v majetku RIF. Kupujúci by sa mal v kúpnej zmluve tiež zaviazať, že počas určitého obdobia (napríklad do otvorenia fondu) svoj podiel neprevedie na iné osoby. V kúpnej zmluve by tiež mohli byť upravené podmienky prevodu niektorých vybratých aktív z majetku spoločnosti RIF na tretie osoby.

Úrad pre finančný trh zaujíma názor, že uplatnenie a podrobnejšie rozpracovanie návrhov uvedených v tomto stanovisku by mohlo predstavovať istú záruku, že kupujúci uprednostňuje svojou investíciou dlhodobé zámery pred rýchlym speňažením aktív v majetku RIF. Súčasne by sa tým mohla podporiť pôvodná reštitučná funkcia fondu ako nástroja na odškodnenie občanov poškodených predchádzajúcim režimom. V neposlednom rade by tým malo dôjsť k predpokladanému zhodnoteniu majetku ostatných súčasných akcionárov aj po zmene väčšinového vlastníka a tým aj k ochrane záujmov menšinových akcionárov spoločnosti RIF.

Toto stanovisko schválila Rada Úradu pre finančný trh dňa 4.9.2001.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS