ČLÁNOK




SR žiada EK o zhodnotenie pripravenosti prijať euro v roku 2009
6. apríla 2008

SR žiada EK o zhodnotenie pripravenosti prijať euro v roku 2009
 
Podaním žiadosti sa začína formálny proces, na ktorého konci sa Slovensko pravdepodobne stane šestnástym členom eurozóny od roka 2009, ak mu komisia v máji zašle pozvánku

Slovensko požiadalo Európsku komisiu (EK), aby zhodnotila pripravenosť prijať euro v budúcom roku, pričom prisľúbilo prijať nové opatrenia na zníženie inflácie, ak to bude na vstup do eurozóny potrebné. Minister financií Ján Počiatek zopakoval, že Slovensko nevylučuje ďalšie zhodnotenie koruny. „Som optimista v otázke vstupu Slovenska do eurozóny,“ uviedol minister. Podľa odhadu Počiatka je štatistická pravdepodobnosť, že Slovensko prijme euro budúci rok, naďalej 90-percentná.
Počiatek odovzdal žiadosť o zhodnotenie pripravenosti Slovenska na vstup do eurozóny predstaviteľom Európskej únie (EÚ) a Európskej Centrálnej banky (ECB) na stretnutí ministrov financií EÚ a centrálnych bankárov v Slovinsku.
Podaním žiadosti sa začína formálny proces, na ktorého konci sa Slovensko pravdepodobne stane šestnástym členom eurozóny od roka 2009, ak mu komisia v máji zašle pozvánku.
Lídri EÚ budú rozhodovať o pripravenosti Slovenska na vstup do eurozóny od roka 2009 v júni a ministri financií EÚ budú návrh schvaľovať v júli. Na otázku, aký odkaz dostala Bratislava v otázke svojich snáh vstúpiť do eurozóny, uviedol guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko, že Slovensko má naďalej pozitívny signál. Na to, aby Slovensko splnilo podmienky na vstup do eurozóny, musí byť štátny a rozpočtový dlh v rámci limitov EÚ, musí mať stabilnú menu, nízke úrokové sadzby a najmú udržateľnú nízku infláciu, čo je zložité pri rastúcich cenách ropy a potravín.
„Naša analýza a analýza Národnej banky Slovenska naznačujú, že inflácia by sa mala pohybovať v požadovanom limite. Veríme, že inflácia nedosiahne úroveň mimo tohto limitu.“ Povedal Počiatek. Priemerná ročná inflácia na Slovensku predstavovala za 12 mesiacov do februára 2,1%, čo je pod kľúčovou hranicou 3,1%. Tento limit predstavuje 1,5 percentuálneho bodu nad priemerom troch krajín EÚ s najnižšou mierou inflácie.
Marcové údaje, ktoré použije EK a ECB v hodnotení Slovenska by sa nemali pravdepodobne výrazne zmeniť. Podľa zdrojov z EÚ je však odhadnúť budúce inflačné trendy problematickejšie a EK chce zabrániť nesprávnym predpovediam po tom, čo zhodnotila infláciu Slovinska v roku 2006 ako udržateľne nízku na prijatie eura, pričom Slovinská inflácia začala v roku 2007 narastať až na rekordné úrovne.
Aby Slovensko udržalo cenovú hladinu pod kontrolou, musí bojovať s rýchlo rastúcimi cenami potravín a ropy, ktoré zvyšujú infláciu v celej Európe, pričom sa očakáva, že inflačné tlaky pravdepodobne v blízkej budúcnosti neustanú. Ako zdroje z únie uviedli, EK bude preto skúmať budúce trendy Slovenskej inflácie mimoriadne pozorne.
Počiatek taktiež uviedol, že Slovensko je pripravené uskutočniť aj ďalšie kroky, aby sa ubezpečilo, že inflácia zostane pod kontrolou a EK povolí vstup krajiny do eurozóny. „Sme pripravení podniknúť ďalšie kroky. Navrhli sme ambicióznejší plán fiškálnej konsolidácie, ktorý by sa mal prijať budúci týždeň. Budeme pozorne sledovať situáciu počas roka predtým, než sa prijme rozpočet na rok 2009 na konci novembra, alebo na začiatku decembra a budeme naďalej pripravení reagovať,“ povedal Počiatek. „Predpokladáme, že v roku 2009 znížime deficit na 1,7% hrubého domáceho produktu (HDP) a 0,8% v roku 2010 až dosiahneme vyrovnaný rozpočet v roku 2011,“ dodal Počiatek. Slovenský rozpočtový deficit predstavoval v minulom roku 2,2% a v tomto roku by mal dosiahnuť 2%.
„Samozrejme ako vláda si uvedomujeme možné hrozby a sme pripravení reagovať na ne ešte rýchlejšou konsolidáciou.“ uviedol Počiatek. Slovenská vláda taktiež plánuje štrukturálne reformy. Podľa zdrojov, aby sa vyrovnalo s inflačnými tlakmi spôsobenými vysokými cenami ropy, sa môže Slovensko rozhodnúť revalvovať korunu, keď v júli zafixuje svoju konečnú paritu voči euru. Na otázku novinárov, či Slovensko zrevalvuje slovenskú korunu po minuloročnom zhodnotení o 8,5% Počiatek uviedol, že to nemôže vylúčiť.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS