ČLÁNOK




SR v globálnom rebríčku konkurencieschopnosti klesla
31. októbra 2007

SR v globálnom rebríčku konkurencieschopnosti klesla



Po štyroch rokoch stúpania nahor slovenská ekonomika v globálnom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra zostúpila z vlaňajšej 37. priečky na 41. miesto


 


Slovensko po štyroch rokoch stúpania v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (SEF) tento rok opäť kleslo. Kým vlani sa krajina umiestnila spomedzi 131 ekonomík na 37. mieste, v tomto roku obsadila 41. priečku. Reálny pokles Slovenska v rebríčku je však miernejší, keďže v tomto roku SEF zvýšilo počet hodnotených krajín, z ktorých dve novozaradené sa dostali pred Slovenskú republiku. „Najväčšou konkurenčnou nevýhodou Slovenska je podľa SEF vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce,“ uviedol Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá je oficiálnym partnerom SEF pre Slovenskú republiku. Výrazne negatívne bola hodnotená aj nízka efektívnosť verejných výdavkov, vysoký deficit verejných financií, dopravná infraštruktúra, výdavky na poľnohospodársku politiku a nerozvinutosť kapitálového trhu.


Rizikovo je však podľa Kičinu vnímaná aj povaha konkurenčných výhod slovenskej ekonomiky, ktoré spočívajú skôr v nízkej nákladovosti výrobných faktorov ako v sofistikovanosti výrobných postupov a jedinečnosti produktov. Minuloročné zmeny v daňovom systéme sa prejavili len miernym zhoršením hodnotenia tejto položky. V prípade pracovnej legislatívy sa negatívny dopad prejavil výraznejšie, keď sa Slovensko v hodnotení flexibility pracovnej legislatívy prepadlo o 12 priečok. Ako výrazné konkurenčné výhody identifikovalo SEF otvorenosť slovenskej ekonomiky zahraničným investorom, s ktorými prichádzajú na Slovensko nové technológie, nízke bariéry pre import a export tovarov, flexibilitu pri mzdovom vyjednávaní a úzku koreláciu medzi výškou miezd a produktivitou práce.


Zhoršenie postavenia v rebríčku zaznamenali aj ostatné krajiny Visegrádskej štvorky. Česká republika medziročne poklesla o dve priečky na 33. miesto, Maďarsko po poklese o šesť miest obsadilo 47. priečku a Poľsko si pohoršilo o tri priečky, keď skončilo na 51. mieste. Pozíciu najkonkurencieschopnejšej ekonomiky sveta potvrdili Spojené štáty americké. Na 2. priečke sa umiestnilo Švajčiarsko nasledované Dánskom, Švédskom, Nemeckom, Fínskom a Singapurom. Najvyššie umiestnenou krajinou Latinskej Ameriky je Čile a medzi rozvíjajúcimi sa ekonomikami Ázie dominujú Čína a India.


„Spojené štáty americké potvrdili svoju pozíciu najkonkurencieschopnejšej ekonomiky sveta. Efektívnosť trhu, vyspelosť podnikateľskej sféry, pozoruhodné inovačné kapacity fungujúce v rámci prvotriedneho univerzitného systému a výskumných centier, to všetko prispieva k vysokej konkurencieschopnosti ekonomiky,“ uviedol spoluautor správy Xavier Sala-i-Martin z Columbia University. Aj najkonkurencieschopnejšia ekonomika sveta má však svoje slabé miesto, ktorým je predovšetkým makroekonomická nerovnováha predstavujúca riziko pre krajinu ale i globálnu ekonomiku ako celok. Toto nebezpečenstvo sa podľa Sala-i-Martina nedávno prejavilo aj v podobe krízy na hypotekárnom trhu a následným celosvetovým poklesom úverovej schopnosti bánk.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS