Národná banka Slovenska (NBS) potvrdila predikcie rezortu financií v oblasti verejných financií (VF). Slovensko by malo maastrichtské kritérium pre deficit verejného rozpočtu vo výške 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) splniť podľa analýzy Inštitútu menových a finančných štúdií NBS po započítaní nákladov dôchodkovej reformy v roku 2007. V prípade nezapočítania týchto nákladov, ale aj vtedy, ak sa podarí rýchlejšia konsolidácia VF, by SR toto kritérium mohla podľa NBS splniť už v roku 2006. Ako vyplýva z Hodnotenia konvergencie SR z dielne inštitútu centrálnej banky, kritérium pre výšku verejného dlhu Slovensko spĺňa a nemalo by s ním mať problémy ani v budúcnosti.
Od plnenia kritéria cenovej stability je však Slovensko zatiaľ viac než vzdialené. Priemerná miera inflácie v SR za posledných dostupných 12 mesiacov totiž bola na úrovni 8,9 %, čo je viac ako trojnásobok referenčnej hodnoty pre splnenie inflačného kritéria, ktorá predstavuje 2,5 %. Podľa analýzy NBS je však vysoká inflácia na Slovensku v súčasnosti takmer výlučne dôsledkom deregulácie cien, zmeny spotrebných daní a zjednotenia dane z pridanej hodnoty. Budúci rok by mala byť inflácia už výrazne nižšia a v roku 2006 by mala dosiahnuť 2,5 %.
Na hodnotenie stability výmenného kurzu podľa maastrichtských kritérií zatiaľ Slovensko nespĺňa základné podmienky, ktorými sú účasť v mechanizme výmenných kurzov ERM II a stanovená centrálna parita koruny voči euru. SR by však podľa centrálnej banky nemala mať väčšie problémy so splnením kritéria stability výmenného kurzu.
Kritérium pre výšku dlhodobých úrokových mier by Slovensko podľa NBS za posledných dvanásť mesiacov spĺňalo i napriek miernemu nárastu dlhodobej úrokovej miery v roku 2003 a začiatkom tohto roka. „Klesajúca inflácia bude vytvárať priestor pre znižovanie krátkodobých úrokových sadzieb, na druhej strane zlepšujúce sa vyhliadky krajín eurozóny budú vytvárať predpoklady pre rast dlhodobej úrokovej miery,“ uvádza sa v materiáli. Centrálna banka preto očakáva, že sa úrokový diferenciál medzi dlhodobými úrokovými mierami na Slovensku a v eurozóne zmenší.