ČLÁNOK




SR sa pridá k Británii v boji proti jednotným priamym daniam
1. augusta 2003

Slovensko je pripravené podporiť na medzivládnej konferencii o ústavnej zmluve britský návrh na ponechanie možnosti vetovať rozhodnutia Európskej únie o priamych daniach. Slovenský veľvyslanec pri EÚ Miroslav Adamiš agentúre SITA potvrdil, že proti jednotným európskym predpisom budeme aj v sociálnej politike a dôchodkoch. Veto budeme presadzovať tiež v bezpečnosti a obrane.

Slovensko považuje návrh prvej európskej ústavy za dobrý základ na rokovanie. Rovnako ako Británia sa však bude snažiť o zmeny. Naďalej trváme na jednom komisárovi s plnými kompetenciami pre každú členskú krajinu a odmietame uvažované dve kategórie členov Európskej komisie, keď by časť bola „bez kresla“.

V ôsmich sektorálnych radách sa budeme zasadzovať za rotujúce a tímové predsedníctvo. Sme proti vytvoreniu novej – legislatívnej rady. Normy teraz pripravujú ostatné rady, ktoré by tak prišli o väčšinu agendy.

S novou funkciou ministra zahraničných vecí nemá Bratislava problém. Vyzve ale na presnejšie stanovenie jeho právomocí a postavenia v Rade a Európskej komisii. Ako agentúre SITA potvrdil Juraj Migaš, ktorý sa nedávno vrátil zo zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli na MZV, teraz intenzívne rokujeme s ostatnými štátmi budúcej rozšírenej únie, aby sme získali podporu pre naše návrhy. Migaš, ktorý zastupoval vládu na rokovaniach Konventu o ústavnej zmluve, očakáva otvorenie viacerých navrhovaných článkov na medzivládnej konferencii. Lídri 25 krajín sa na nej zídu po prvý raz 4. októbra v Ríme.

Revíziu návrhu Konventu avizovala aj Veľká Británia. Daily Telegraph vo štvrtok oznámil, že vláda chce v septembri vydať dokument, v ktorom načrtne takzvané „červené čiary“ – články, v ktorých nemieni robiť kompromisy. V prvom rade bude odhodlaná odstrániť pakt o vzájomnej obrane, ktorý by podkopal NATO a bude proti ustanoveniam, ktoré považuje za zadné vrátka k harmonizácii daní. Londýn verí, že nájde podporu. Írov považuje za spojencov pri obmedzení pôsobnosti európskeho súdneho systému, škandinávske krajiny by mohli podporiť zachovanie národného veta v daniach. Španielsko, Taliansko a východná Európa sa zasa môžu pridať k ofenzíve proti článku, ktorý zaväzuje poskytnúť všetku pomoc, aj vojenskú, ak by bol ktorýkoľvek člen, ktorý sa hlási k spoločnej obrannej politike, terčom útoku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS