Slovensko si v poradí konkurencieschopnosti krajín oproti minulému roku pohoršilo. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti na roky 2002 až 2003, ktorú v utorok vydalo Svetové ekonomické fórum. Slovensko sa v konkurencií 80 krajín sveta ocitlo na 49. mieste podľa Indexu rastovej konkurencieschopnosti, resp. na 42. mieste podľa Indexu mikroekonomickej konkurencieschopnosti. V predchádzajúcom roku sa Slovensko podľa oboch ukazovateľov konkurencieschopnosti nachádzalo na 40. priečke. Agentúru SITA o tom informovalo Svetové ekonomické fórum (SEF).
„Spomedzi krajín V4 sa Slovensko umiestnilo v tomto prieskume ako predposledné, za Maďarskom a Českou republikou. Poľsko dopadlo v hodnotení konkurencieschopnosti o 2, resp. 4 priečky horšie ako SR,“ doplňuje ďalej SEF. Na čele rebríčka sa ocitli opäť USA, ktoré si vymenili miesto s minuloročným víťazom Fínskom. „Ak si USA chcú udržať vedúcu pozíciu v Indexe rastovej konkurencieschopnosti aj v Indexe mikroekonomickej konkurencieschopnosti, musia podstúpiť rozsiahle reformné kroky a zlepšiť systém správy spoločností,“ skonštatoval hlavný ekonóm SEF Peter Cornelius.
SEF zverejňuje Správu o globálnej konkurencieschopnosti od roku 1979. Na prípravách tohtoročnej Správy sa podieľalo a do Prieskumu názorov podnikateľov sa zapojilo 4 800 vedúcich manažérov. Správa, ktorá porovnáva silné a slabé stránky národných ekonomík, vznikla na základe spolupráce so sieťou 75 partnerských inštitúcií po celom svete. Partnerom SEF pre Slovensko boli Podnikateľská aliancia Slovenska a Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy.