Slovensko má na finančných trhoch napožičiavané o miliardy eur viac, ako momentálne potrebuje. Podľa ministra financií Petra Kažimíra je aktuálne predzásobenie na úrovni vyše 3 mld. eur. Krajina sa totiž chce vyhnúť opakovaniu situácie z minulého roku, kedy si nebola schopná na trhu požičať, a tak využila dobré možnosti na finančných trhoch a požičala si viac, ako potrebovala.
„Je to kvôli situácii z minulého roka, keď Slovensko nebolo schopné vstúpiť na dlhopisový trh. Vzhľadom na tú turbulenciu na finančných trhoch Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity robí kus roboty,“ povedal v stredu novinárom Kažimír. Ako dodal, štát napríklad predával dlhopisy v Spojených štátoch amerických, výhodné podmienky využíva momentálne aj na eurobondovom trhu. „Snažíme sa, aby sme mali plné vrecká peňazí, lebo nikto nevie, čo sa bude diať budúci rok,“ povedal minister.
Momentálne výhodné podmienky na finančných trhoch by sa dali využiť aj na ďalšiu syndikovanú emisiu, cez ktorú by si štát mohol požičať väčší objem zdrojov a predzásobenie by sa tým ešte zvýšilo. Minister financií však túto možnosť zatiaľ odmieta. Predaj dlhopisov totiž zvyšuje hrubý verejný dlh a ten slovenský už tento rok prekročí hranicu 52 %. To sú už úrovne, pri ktorých sa začínajú aktivovať opatrenia z ústavného zákona o dlhovej brzde.
„Musíme si uvedomiť, že máme platný ústavný zákon o dlhovej brzde. To znamená každá emisia dlhopisu predstavuje aj navýšenie hrubého maastrichtského dlhu. Musíme aj toto brať do úvahy, pretože odhad je taký, že dlh v tomto roku skončí na úrovni 52 %, čiže mi prekročíme prvú kvótu 50 % a ja teda nedovolím, aby sme sa dobrovoľne prehupli cez kvótu 53 %,“ povedal Kažimír.
Zástupcovia ministerstva financií pritom fakt, že Slovensko má pre tento rok zdroje na prefinancovanie dlhu zabezpečené, avizovali už v prvom polroku. Odvtedy si tvorí zásoby peňazí do budúcnosti. Pomohli tomu predovšetkým úspešné emisie v Českej republike, Švajčiarsku a Spojených štátoch amerických. Celkovo od začiatku roka boli predané štátne dlhopisy za vyše 6,6 mld. eur, okrem toho štát investorom ponúkal aj pokladničné poukážky.