Slovensko by malo zdokonaliť podnikateľské prostredie predovšetkým na mikroekonomickej úrovni. „Pre zabezpečenie hospodárskeho rozvoja bude potrebné, aby štát na národnej úrovni zvýšil efektivitu verejnej správy a zabezpečil transparentnosť súdov,“ uviedol to prezident U. S. Steel Košice John. H. Goodish počas diskusného fóra HN Clubu v Košiciach o rozvojových impulzoch pre východoslovenský región.
Vláda podľa neho urobila významný pokrok pri vytváraní makroekonomických podmienok pre podnikanie v SR. Podľa Goodisha zahraniční investori trávia v súčasnosti priveľa času na úradoch a musia rokovať s mnohými zainteresovanými stranami. Administratívna efektivita je tak na Slovensku veľmi nízka. Rezervy má SR aj vo vymožiteľnosti práva. Na Slovensku podľa Goodisha neexistuje u obyvateľov istota, že štátne orgány vrátane súdov pracujú v prospech občana.
Rezervy samotného regiónu východného Slovenska vidí prezident U. S. Steel Košice v diverzifikácii priemyslu, podpore malého a stredného podnikania a zvyšovaní zamestnanosti. Výhodami je podľa neho kvalitná pracovná sila a priestor pre priemyselný rozvoj. Zlým dedičstvom ľudí v SR je pritom prílišné spoliehanie sa na štát. Podľa Goodisha je na Slovensku časté aj nesprávne vnímanie zisku, ktorý je zamieňaný s lakomstvom. Produkcia zisku je však veľmi pozitívna ak je opätovne využitý na rozvoj podnikania v regióne.
Na diskusnom fóre sa rozvoju regiónu venovali vo svojich vystúpeniach aj prednosta prešovského krajského úradu Jozef Polačko a primátor Košíc Zdenko Trebuľa. Ten na margo budovania priemyselných parkov priznal, že Košice aj Prešov v tejto oblasti zaspali. Ako pozitívny príklad uviedol aktivity obce Kechnec, ktorá je pri príprave parku podstatne ďalej. Naznačil tiež potrebu väčšej spolupráce v tejto oblasti. „Využime radšej náskok Kechneca, ako by sme si mali závidieť, alebo sa predháňať. Nejde predsa o súťaž, ale o pritiahnutie investorov do regiónu,“ dodal Trebuľa.