Minister obchodu USA Don Evans po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom oznacil podnikatelské prostredie na Slovensku za velmi priaznivé. Evans vyjadril optimizmus, že coskoro na Slovensko prídu dalšie americké podniky, ktoré by chceli investovat v SR.
Rast investícií na Slovensku je podla Evansa výsledkom reforiem a úpravy legislatívy na podporu investícií. Na margo korupcie Evans uviedol, že v každej oblasti sa dá nieco zlepšit. Ako povedal premiér Dzurinda, vláda SR robí opatrenia na zintenzívnenie obchodných vztahov s USA a na podporu investícií, a to napríklad intenzívnymi vztahmi s predstavitelmi USA. „Slovensko-americké vztahy sú na vynikajúcej úrovni, na ktorej ešte neboli,“ povedal predseda vlády. Dzurinda a Evans diskutovali najmä o aktuálnej situácii v Iraku a minister obchodu USA podakoval za podporu Slovenska.
O možnostiach dalšieho investovania amerických firiem na Slovensku diskutoval Evans aj na stretnutí s prezidentom SR Rudolfom Schusterom. „Po našom vstupe do NATO, by Slovensko mohlo dostat šancu rozvíjat svoju výrobu a investície by sa mali zvýšit,“ uviedol Schuster. Prezident dalej informoval Evansa o svojej plánovanej návšteve USA v apríli tohto roka, kde by sa chcel stretnút s konkrétnymi partnermi na rozšírenie spolupráce s podnikatelskou sférou.
Podla slovenských štatistických údajov sa v minulom roku deficit zahranicného obchodu medzi SR a USA medzirocne zvýšil o 10,3 % na 6,574 mld. Sk, avšak tempo rastu deficitu sa oproti predchádzajúcemu roku spomalilo. Export Slovenska do USA vlani vzrástol o 19,8 % na 9,387 mld. Sk, co predstavuje 1,44 % z celkového vývozu SR. Dovoz USA na Slovensko medzirocne posilnil o 15,7 % na 15,961 mld. Sk a na celkovom dovoze sa podielal 2,13 percentami.
Priame zahranicné investície amerických firiem na Slovensku dosiahli podla oficiálnych údajov Národnej banky Slovenska ku koncu septembra minulého roka 340 mil. USD, co predstavovalo 5,9-percentný podiel na celkových investíciách v SR a v poradí 6. miesto. Najviac investovala spolocnost U. S. Steel do dcérskej spolocnosti v Košiciach, približne 20 mld. Sk v štvrtom štvrtroku 2000 prostredníctvom dcérskej firmy registrovanej v Holandsku. Americké firmy dalej významne investovali do závodu ON Semiconductor Pieštany, Molex v Kechneci, ako aj závodu Pepsi-Cola Slovakia v Malackách.