Podľa najnovšieho Indexu ekonomickej slobody je Slovensko siedmou ekonomicky najslobodnejšou postkomunistickou krajinou spomedzi hodnotených 14 postkomunistických krajín. Index vypracovala Nadácia F. A. Hayeka v spolupráci s kanadským Fraser Institute a ďalšími vyše 50 nezávislými inštitútmi z celého sveta. V redukovanom rebríčku ekonomicky najslobodnejších postkomunistických krajín sa Slovensko o siedmu priečku delí s Poľskom a Chorvátskom, čo predstavuje medziročnú stagnáciu.
Nadácia F. A. Hayeka považuje stav ekonomickej slobody v SR za neuspokojivý. Na jeho zlepšenie je potrebné zásadne znížiť vysokú mieru prerozdeľovania, čo predpokladá uskutočnenie systémových reforiem v oblasti sociálnej sféry, zdravotníctve, školstve, poľnohospodárstve, či štátnej správe. Ďalej je nutná reforma daňového systému, úplná privatizácia podnikov sieťových odvetví a ostatných tzv. „strategických podnikov“. „Za kľúčové však pokladáme razantné zlepšenie vymáhateľnosti práva a zaistenie ochrany súkromného vlastníctva,“ uvádza nadácia v správe.
Medzi postkomunistickými krajinami si prvenstvo udržalo Estónsko. Na druhú priečku sa zo štvrtej prepracovalo Maďarsko, tretia je Česká republika, ktorá klesla o jedno miesto. Štvrtá priečka patrí Lotyšsku, nasleduje Litva a šieste je Slovinsko. Chorvátsko a Poľsko sa dotiahli na Slovensko a spoločne im patrí spomínané siedme miesto. Nasleduje desiate Albánsko a jedenáste Bulharsko. Rumunsko si vymenilo pozície s Ruskom a posledná je opäť Ukrajina.
Index ekonomickej slobody hodnotí celkovo 123 krajín. Rovnako ako po minulé roky sa v prvej desiatke umiestnili Hongkong, Singapur, Spojené štáty americké, Nový Zéland, Veľká Británia, Kanada, Austrália, Írsko, Švajčiarsko a Holandsko. Konečné poradie jednotlivých krajín merané pomocou indexu sa určuje pomocou 38 ukazovateľov, ktoré hodnotia mieru vplyvu štátu v ekonomike, stupeň ochrany súkromného vlastníctva, vymáhateľnosť práva, slobodu medzinárodného obchodu, slobodu podnikania a iné.