Už o rok si možno občania Európskej únie (EÚ) budú môcť vybrať, kde sa dajú ošetriť. Smernicou EÚ, ktorá umožní vybrať si lekára alebo zariadenie v ktorejkoľvek členskej krajine, sa v utorok zaoberal parlamentný výbor pre európske záležitosti. Zdravotná poisťovňa by občanovi musela ošetrenie preplatiť v hodnote, akú má v jeho domovskej krajine. Výbor podporil stanovisko vlády, že do systému by nemali patriť lekári a zariadenia, ktoré nemajú zmluvy so zdravotnými poisťovňami. SR je tak proti úplnej liberalizácii zdravotníckych služieb v únii. O konečnej podobe smernice rozhodnú lídri krajín únie.
Nová smernica by zmenila aj vzťah poistenca a poisťovne u nás. V súčasnosti poisťovňa prepláca len výkony a služby, ktoré v SR nie sú. Pacient musí o preplatenie požiadať vopred. „Problém je v tom, že pacient má právo vyhľadať lekársku pomoc v ktoromkoľvek štáte chce. Ale zatiaľ by to bolo tak, že dostane zaplatené len v cene domácej, ostatné si doplatí. To aj dnes existuje prakticky, ale musí byť súhlas poisťovne. Do budúcna by nemusel byť súhlas poisťovne a poisťovňa by musela zaplatiť v domácej cene,“ vysvetlil obsah smernice predseda eurovýboru Milan Urbáni z ĽS-HZDS.
Urbáni ako lekár zdôrazňuje potrebu zachraňovať pacienta, nie poisťovne. Raz bude podľa neho úplne liberalizovaný trh v celej EÚ vrátane Slovenska, „či sa to niekomu páči, alebo nie“. Nepovažuje za správne, že v súčasnosti rozhoduje o pacientovej liečbe poisťovňa a nie poistenec, ktorý za zdravotnú starostlivosť platí. Poisťovňa len spravuje jeho peniaze, preto by nemala určovať, kde sa dá ošetriť, myslí si Urbáni. Pre agentúru SITA však pripustil, že vo vládnej koalícii nie je vôľa zmeniť pravidlá v zdravotníctve.