Slovensko by malo do konca roka 2006 splniť kritériá na vstup do Európskej menovej únie (EMÚ) a schengenského systému, aby mohlo používať euro a po colnej odbúralo aj pasovú kontrolu na hraniciach so súčasnými členmi Európskej únie (EÚ). Na Diskusnom fóre o budúcnosti v zjednotenej Európe to uviedol premiér Mikuláš Dzurinda. Zároveň avizoval zmenu štruktúry investičných stimulov tak, aby sa ich ťažiskom po vyrovnaní ceny pracovnej sily stala jej kvalifikovanosť.
Prehlbovanie vzdelania označil premiér za zásadnú prioritu Slovenska ako členského štátu únie. Považuje to za nevyhnutnú podmienku konkurencieschopnosti. „Investičné stimuly nám dávajú zabrať. Stojí to veľa peňazí. Mali by sme hovoriť o inom druhu investičných stimulov,“ konštatoval premiér. Dúfa, že sa vláde podarí dokončiť reformu školstva zmenou financovania vysokých škôl a presadiť zákon o peňažnej spoluúčasti študentov.
Dzurinda definoval vládnu politiku po 1. máji, keď sa spolu s ďalšími deviatimi krajinami staneme členmi EÚ. Chce pokračovať v modernizácii Slovenska vyššou efektívnosťou, rozširovaním výroby s pridanou hodnotou, skvalitňovaním výskumu a zmenou spoločenského vedomia tak, aby sa nielen dodržiavali zákony, ale aj pravidlá hry, ktoré nie sú na papieri. Napadol pritom nedávne referendum o predčasných voľbách, keď vyhlásil, že dodržiavanie pravidiel znamená napríklad nevyhadzovanie peňazí na nezmyselné referendá. Pritiahnuť zahraničných turistov chce obnovou kultúrneho a historického dedičstva.
Predseda vlády tiež pomenoval protirečenia rozšírenej únie. Budeme sa musieť rozhodnúť, či budeme presadzovať viac národné alebo európske záujmy. Prihovoril sa za skĺbenie oboch v záujme občana. Proti sebe v rozšírenej únii bude stáť aj nacionalizmus a občiansky princíp. Zdôraznil, že občianska spoločnosť je základom zjednotenej Európy a ak nebudeme schopní ubrániť právo občana na slobodný rozvoj, môžeme mať v Európe veľké problémy. Pri preferovaní spolupráce alebo konkurencie vidí budúcnosť vo väčšinovom rozhodovaní v bezpečnostnej politike, ale aj v ďalších dosiaľ národných politikách, ak je spoločný postoj v záujme víťazstva nad terorizmom. Rozhodne je však proti jednotným pravidlám v daňovej a sociálnej politike. Práve konkurencia v tejto oblasti bude podľa Dzurindu posúvať Európu dopredu.