Do 1. mája 2004 sa Slovensko musí dohodnúť s Bruselom na riešení nadprodukcie ocele spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK). V opačnom prípade hrozí Slovensku súd s Európskou komisiou (EK). Ak sa obe strany nedohodnú, Brusel nechce problém nadprodukcie riešiť na súde, tento postup je však podľa vicepremiéra Pála Csákyho možný.
Slovensko chce problém vyriešiť do apríla, pričom tento termín si stanovila vláda aj v harmonograme opatrení, vyplývajúcich z poslednej hodnotiacej správy EK. V decembri však kabinet odmietol riešenie, ponúkané EK. „Forma a výška kompenzácií sa nám zdá príliš tvrdá,“ povedal vicepremiér Csáky. Rokovania o výške a presnej forme kompenzácie budú preto pokračovať v januári. „Ak sa neprijme diplomatické riešenie do 15. januára, celá záležitosť sa posunie na politickú úroveň,“ upozornil Csáky.
Vláda dostala začiatkom decembra zo strany EK verbálnu nótu, ktorá konštatuje, že komisia bude akceptovať určitú nadprodukciu ocele výmenou za kompenzácie. Slovensko v prístupových rokovaniach s Európskou úniou (EÚ) súhlasilo s obmedzením rastu výroby plochých valcovaných plechov na 3 % nad úroveň roku 2001, ako aj s obmedzením rastu predaja výrobkov USSK do krajín EÚ na 2 %. Problematickou sa však stala otázka začiatku platnosti limitov produkcie, ktorá nebola presne riešená v prístupových dohodách. USSK bola minulý rok najväčším príjemcom štátnej pomoci, keď dostala daňové úľavy na úrovni 2,088 mld. Sk. Brusel má podľa návrhu SR akceptovať tohtoročnú nadprodukciu za to, že vláda zníži oceliarni daňové výhody. V ďalších rokoch bude musieť dodržiavať dohodu s EÚ o limitoch produkcie.
Riešenie nadprodukcie ocele vidí Csáky v dvoch mantineloch. Na jednej strane odmieta prerušenie výroby v záujme zníženia produkcie, na druhej strane nechce, aby sa spor dostal pred európsky súd. Ako povedal, ani EK nechce začať naše členstvo v EÚ súdnym sporom. Obáva sa však rastúceho tlaku USA, ktorí privatizujú oceliarne vo východnej Európe. Je to obchodná vojna medzi Európou a USA, konštatoval. Pripomenul, že únia nedávno uvalila clá na niektoré komodity z USA. Pôvodne sa zdalo, že na dohodu s Bruselom bude stačiť záväzok, že vláda zníži pre USSK daňové úľavy.