ČLÁNOK


,

Spropagovať sa musíme sami
8. júna 2003

Minulý rok odštartovala nezisková organizácia Junior Achievement – Mládež pre budúcnosť (JA) zaujímavý program Podnikanie v cestovnom ruchu. Je zameraný na podporu rozvoja a zviditeľnenia Slovenska. Mladí ľudia majú prostredníctvom neho spoznať svoj kraj, okres, mesto. A na základe týchto znalostí ho prezentovať ako zaujímavú turistickú, historickú, kultúrnu či vinársku oblasť, pretože každý kút sveta je svojím spôsobom zaujímavý. Ak však o ňom nikto nevie, nemôže ho ani navštíviť a spoznať. Mnohí síce poznajú Tatry či Slovenský raj, čo však vedia o juhu, západe alebo východe krajiny? Projektová manažérka JA Marcela Havrilová hovorí, že „budúcnosť Slovenska je práve v cestovnom ruchu, pretože na jeho rozvoj máme všetky predpoklady“.

Koncom apríla sa na Veľtrhu študentských spoločností v Banskej Bystrici zúčastnilo 13 fiktívnych cestovných kancelárií, aby prezentovali svoje projekty. Zvíťazila cestovná kancelária Levtour z Obchodnej akadémie (OA) v Leviciach.

V čom spočíva tajomstvo ich úspechu? „Na začiatku sme si stanovili ciele, ktoré chceme dosiahnuť,“ hovorí Dana Skladanová, učiteľka OA v Leviciach a zároveň aj školiteľka programu. Žiaci OA čiže zamestnanci Levtouru sa s cestovným ruchom zoznamovali na tradičnom levickom jarmoku, kde medzi návštevníkmi robili anketu zameranú na cestovanie, dopravu a znalosti o kraji.

Neskôr si pomocou počítačového programu vygenerovali autokarové a cyklistické trasy. Ich prostredníctvom predstavili obce a mestá, ktoré sa na nich nachádzajú. „Pripravili sme si o každej zastávke informačné brožúry,“ vysvetľuje Marta Solmošiová, riaditeľka Levtouru. „Tento rok sme sa sústredili najmä na zozbieranie všetkých dostupných materiálov,“ pripája sa D. Skladanová. Informácie získavali zväčša z kroník, od starostov obcí, ale, pochopiteľne, aj z dostupnej literatúry a internetu.

Propagačné materiály majú pripravené aj v angličtine a v budúcnosti by sa chceli sústrediť na nemčinu a maďarčinu. Takže ani pred turistami zo zahraničia by sebe ani Slovensku hanbu neurobili.

M. Havrilová hodnotí tento rok pozitívne: „Mnohé školy si na veľtrh pripravili prezentačné materiály, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani cestovné agentúry a kancelárie. Keď niekto pripraví prezentačné cédečko na takej úrovni, že oň prejaví záujem mesto a podnikatelia, tak to je vyznamenanie pre žiakov a dôkaz, že program Podnikanie v cestovnom ruchu priniesol svoje ovocie.“

Zo sprievodcu Levtouru

LEVICE

Dominantou mesta je Levický hrad. Slávna pevnosť z obdobia tureckých vojen. Postavili ho po tatárskom pustošení koncom XIII. storočia. Hrad bol celé stáročia najdôležitejším vojenským i správnym centrom južného Pohronia. Najväčší strategický význam dosiahol v rokoch osmanských vojen, keď územie južne od Levíc ovládli turecké vojská. O slávnej histórii Levického hradu dnes svedčia nielen jeho zakonzervované ruiny, ale aj o niečo mladšie pevnostné objekty dolného hradu.

Dobóovský kaštieľ, renesančná pevnostná budova, je súčasťou Levického hradu. Keď sa v roku 1560 stal kapitánom Levického hradu Štefan Dobó. Pod hradnou pevnosťou dal postaviť honosný opevnený renesančný kaštieľ, po stranách chránený delovými baštami. Kaštieľ je dodnes najrozsiahlejším objektom celého hradného areálu. Pod priečelím kaštieľa, v niekdajšej zriedkavo širokej vodnej priekope je vysadený hradný park.

Ďalšími historickými a kultúrnymi pamiatkami sú dva katolícke a jeden evanjelický kostol, hotel Lev, bývalá radnica.

MARGITA – ILONA

Je v okrese Levice najvyhľadávanejším a zároveň najväčším centrom turistického ruchu. Jej termálne pramene boli hlavným dôvodom na vybudovanie kúpaliska so štyrmi bazénmi a moderným autokempingom. Bazény sú naplnené termálnou vodou s teplotou 25°C s obsahom solí okolo 1 020 mg/l. Návštevníci majú k dispozícii komplex na spríjemnenie voľného času pre dospelých i deti priamo v kempingu.

BRHLOVCE

Nachádzajú sa v doline obkolesenej kopcami, ktoré sú akoby vstupnou bránou do Štiavnických vrchov. U turistov sa preslávili kamennými obydliami vytesanými do tufitových a tufových skál v celej dedine. Najznámejšia časť Šurda bola v roku 1983 vyhlásená za Národnú folklórnu rezerváciu. Usadlosti 142 udelili pred desiatimi rokmi ocenenie Europa Nostra za zachovávanie tejto zvláštnej a nezvyčajnej pamiatky.

ŽEMBEROVCE

V tejto obci objavili v máji (2003) pri výstavbe čističky odpadových vôd vzácny archeologický nález. Odborníci odhadujú, že najstaršie nájdené predmety vytvoril človek 5000 rokov pred Kristom, v mladšej kamennej dobe. Archeologický nález poskytne historikom cenný materiál o osídľovaní južného Slovenska, ktoré je u nás najmenej prebádaným územím. Nálezisko svedčí aj o niekdajšej prítomnosti Keltov, aj o tom, že toto územie bolo pravdepodobne križovatkou obchodných ciest. Zbierku vzácnych vykopávok čaká reštaurovanie. Žemberovčania si ich však potom chcú ponechať a vystavovať doma.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS