Index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý je hlavným vládnym ukazovateľom inflácie, vzrástol v uplynulom mesiaci o 0,2 % po rovnakej miere rastu v decembri, čo boli nižšie údaje oproti očakávaniam. Jadrová inflácia bez zarátania volatilných cien potravín a energie sa zvýšila tiež o 0,2 %. Informovala o tom v piatok ministerstvo práce, čím poukázalo na stagnáciu inflačných tlakov najbohatšej ekonomiky na svete.
Ekonómovia zúčastnení prieskumu agentúry Reuters predpovedali januárový prírastok indexu CPI na úrovni 0,3 % a 0,2-percentný rast jadrového indexu. Spotrebiteľské ceny boli v súlade s vývojom indexu výrobných cien (PPI) zverejneným vo štvrtok, ktorý tiež poukázal na miernu infláciu napriek výraznému rastu ekonomiky. I keď inflačné tlaky na americkú ekonomiku sú nepatrné, očakáva sa, že americká centrálna banka Fed zvýši úrokové sadzby s cieľom znížiť výrazný ekonomický rast. Šéf Fed Alan Greenspan v kongrese vo štvrtok povedal, že miera rastu ekonomiky sa dostatočne nespomalila po štyroch zvýšeniach úrokových sadzieb od júna minulého roka.
Ministerstvo práce vo svojej piatkovej správe ďalej uviedlo, že náklady na bývanie v mesiaci január vzrástli o 0,3 % po 0,1-percentnom decembrovom raste, kým ceny odborných kníh sa zvýšili o 6 %, pričom v decembri zaznamenali rast len na úrovni 0,4 %. Miera rastu cien tabakových produktov dosiahla úroveň 1,6 %, čo predstavuje nárast z decembrového poklesu vo výške 0,2 %. Ceny energie posilnili o 1 % po predchádzajúcom raste 1,8 %.