Augustový vývoj spotrebiteľských cien a inflácie možno podľa analytikov hodnotiť pozitívne. Dosiahnuté výsledky pritom neboli žiadnym prekvapením. Protiinflačne pôsobili najmä ceny zeleniny a ovocia (sezónny pokles) a ceny pohonných hmôt. V ostatných kategóriách nedošlo k značným výkyvom. Významným inflačným faktorom bude podľa analytikov počas zvyšku roka vysoká svetová cena ropy, ako aj rastúca hodnota amerického dolára.
Vývoj spotrebiteľských cien je podľa Vladimíra Kvetana zo Slovenskej akadémie vied ovplyvnený niekoľkými faktormi, pričom hlavným faktorom je pomalý mzdový vývoj. „Rast konkurencie spolu s nízkym mzdovým vývojom vyvíja tlak na obchodníkov znižovať ceny na úkor svojich ziskov,“ povedal. „Budovanie sietí super- a hypermarketov pôsobí nielen na rast konkurencie, ale tiež na pokles cien z dôvodu rýchloobrátkovosti tovaru,“ dodal. Na stabilizujúci sa cenový vývoj pozitívne pôsobí podľa neho aj menová politika NBS. Nízka ponuka úverov a určitá nestabilita v bankovom sektore, ako aj celková situácia v dodávateľsko – odberateľských vzťahoch vplýva na uprednostnenie nižších platieb v hotovosti pred vyššími platbami pomocou medzibankových prevodov.
„Keďže jadrová inflácia stagnovala aj v auguste, horná hranica cieľového pásma NBS nie je ohrozená. Pri súčasnom vývoji cien ropy a amerického dolára sa dá predpokladať, že koncoročná hodnota jadrovej inflácie bude v blízkosti dolného pásma NBS,“ skonštatoval analytik ČSOB Ľudovít Ódor. Podľa jeho názoru nasledujúce dva mesiace prinesú oveľa výraznejšie nárasty CPI. Dôvodom bude sezónny nárast potravín umocnený nárastom cien mäsa, vysoká cena ropy a amerického dolára, ako aj tohtotýždňové zvýšenie cien benzínu a nafty. Tieto fakty by mali septembrový CPI zvýšiť približne o 0,2%. Analytik ČSOB upozorňuje na to, že nárast cien mäsa v júli nebol jednorazovým výkyvom. Ceny tejto komodity, ktorá má významnú váhu v spotrebiteľskom koši, totiž v auguste vyskočili o 4,9 %, čím sa na medzimesačnom náraste indexu spotrebiteľských cien CPI podieľali až približne 0,4 percentuálnymi bodmi. „Dúfam však, že sezónny nárast potravín bol v auguste najvyšší,“ povedal.
Analytik spoločnosti Slávia Capital Pavol Ondriska na nadchádzajúce mesiace očakáva relatívne stabilizovanú úroveň až mierny rast inflácie. Faktorom budú podľa neho ceny potravín ovplyvnené dovážanými vstupmi, napr. dovoz obilnín z dôvodu sucha, ako aj pretrvávajúci silný dolár. V. Kvetan očakáva pretrvávanie trendu vývoja spotrebiteľských cien ako aj jadrovej inflácie. Na ročnej báze by podľa neho mala inflácia dosiahnuť 13 %. Priemerný CPI odhaduje Ľ. Ódor na 11,8 – 12,3 % a koncoročný CPI na 7,8 – 8,8 %. „Na tieto odhady negatívne vplýva ustavičný rast cien ropy, preto budú skutočné hodnoty pravdepodobne blízko hornej hranice,“ povedal Ódor.
Vývoj inflácie hodnotí pozitívne aj vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Podľa neho je inflačný proces pod kontrolou a menová politika Národnej banky Slovenska je efektívna. „Zvýšenie cien v predchádzajúcom roku a pol bolo dané len úpravou regulovaných cien,“ skonštatoval. „Dosiahnuté hodnoty sú tak ďalším pozitívnym výsledkom stabilizačných opatrení,“ dodal Mikloš.
V auguste vykázala jadrová inflácia nulovú medzimesačnú hodnotu, medziročný rast jadrovej inflácie predstavoval 4,8 %. Čistá mesačná inflácia zaznamenala v auguste po prvý raz v tomto roku zápornú hodnotu na úrovni -0,1 % po júlových +0,3 %. Medziročná miera inflácie predstavovala 8,7 %. Spotrebiteľské ceny vzrástli medzimesačne o 0,1 %, keď v júli vykázali nulový rast. V priemere za osem mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 1999 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 13,9 %.