Americko-britské útoky na Afganistan pravdepodobne podporia oslabenú spotrebiteľskú dôveru v USA len minimálne. Podľa analytikov obavy z odvety na USA zastavia dôležité posilnenie nálady. Ekonómovia uviedli, že útoky, ktoré začali v nedeľu, odstránili jednu úroveň neistoty, a to načasovanie odvety USA za septembrové útoky na Svetové obchodné centrum a Pentagon. S leteckými útokmi na Afganistan však prichádzajú aj rastúce obavy z odvety, najmä potom, čo vyhliadky náhlych útokov na samotné USA sa od tragických udalostí 11. septembra vnímajú oveľa reálnejšie.
„Každý je v štádiu neistoty a neistota nie je dobrá pre spotrebiteľskú dôveru. Po čase sa to však zlepší,“ uviedol hlavný ekonóm Anthony Chan zo spoločnosti Banc One Investment Advisers. Ekonómovia pozorne sledujú ukazovatele dôvery, keďže spotrebiteľské výdavky sa podieľajú dvoma tretinami na ekonomickej aktivite USA. Popri výrazných poklesoch investícií podnikov analytici pred útokmi verili, že spotrebitelia podržia oslabenú americkú ekonomiku pred pádom do recesie. Teraz sa však väčšina analytikov domnieva, že výrazný nárast prepúšťania a oslabenie spotrebiteľských výdavkov, najmä v období po 11. septembri, zatlačia ekonomiku do recesie. Za recesiu sa pokladá pokles hrubého domáceho produktu počas dvoch kvartálov za sebou.
Index spotrebiteľskej dôvery, zverejnený Michiganskou univerzitou, výrazne poklesol v septembri na 81,8 bodu z augustovej úrovne 91,5 bodu. Medzimesačné oslabenie nálady v septembri bolo najväčším poklesom od augusta 1990, keď začala kríza v Perzskom zálive. Prieskum poukázal na to, že druhý týždeň po útokoch zaznamenala dôvera Američanov najväčšie straty. Americká centrálna banka Fed reagovala na situáciu redukciou úrokových sadzieb a naposledy znížila kľúčovú sadzbu už deviatykrát v tomto roku na úroveň 2,5 %, čo je najnižšia hodnota od roku 1962.