Dôvera amerických spotrebiteľov klesla v januári na najnižšiu úroveň za viac ako štyri roky, čo umocnilo presvedčenie z skorého agresívneho znižovania úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky Federal Reserve. Vyplýva to z výsledkov, ktoré zverejnila Michiganská univerzita. Podľa predbežných údajov klesol americký index spotrebiteľskej dôvery v januári neočakávane na 93,6 bodu, čo zodpovedalo najhoršej úrovni od júna 1996. Index zároveň vykázal pokles v poradí už tretí mesiac za sebou.
V decembri minulého roka dosahoval index 98,4 bodu. Podobné výrazné poklesy indexu predchádzali americkej hospodárskej depresii v 80. rokoch a na začiatku 90. rokov. „Prieskum jednoznačne podčiarkuje, že ekonomika prešla z obdobia prudkého rastu do niečoho celkom iného,“ uviedol vedúci ekonóm spoločnosti Nomura Securities International.
Zverejnené údaje nasledovali po ďalších výsledkoch ekonomiky z predchádzajúceho týždňa, ako napríklad priemyselnej produkcie a miestnych podnikateľských podmienok, ktoré poukázali na výrazné zhoršenie vo výrobnom sektore a zvýšili obavy z príliš rýchleho spomaľovania americkej ekonomiky. Januárový pokles spotrebiteľskej dôvery súvisel najmä s domácnosťami s nízkymi príjmami, ktoré sa oveľa viac začali obávať o svoje pracovné miesta. Na decembrovom oslabení sa naopak podieľali domácnosti s vyššími príjmami, ktoré zvyčajne citlivo reagujú na oslabenie na akciových trhoch. Index spotrebiteľských očakávaní v januári prudko poklesol na 84,2 bodu z decembrových 90,7 bodu, čím sa posunul na najnižšiu úroveň od júna 1996. Index hodnotenia súčasnej situácie sa znížil na 108,1 bodu z predchádzajúcich 111 bodov.