Spotreba tepla na Slovensku by mala klesať
Spotreba tepla na Slovensku by mala postupne klesať. Uvádza sa to v Stratégii energetickej bezpečnosti SR do roku 2030. „Ak sa zrealizujú úsporné opatrenia, je možné predpokladať, že do roku 2030 nenastane nárast spotreby tepla. Reálny je predpoklad, že spotreba tepla v porovnaní s rokom 2005 klesne o 15 až 25 %,“ uvádza rezort hospodárstva v návrhu stratégie.
Podľa ministerstva hospodárstva bude budúcnosť patriť centrálnemu zásobovaniu teplom (CZT), aj napriek tomu, že v súčasnosti veľa domácnosti prechádza na lokálne vykurovanie. „CZT má rad výhod. Najdôležitejšou z nich je možnosť environmentálne prijateľne spaľovať menej hodnotné palivá ako aj bezpečnosť zásobovania,“ uvádza sa v stratégii. Najpoužívanejším palivom na výrobu tepla a teplej vody bude naďalej zemný plyn. Ten by mal tvoriť pri CZT 42,4-percentný podiel. Druhým najpoužívanejším palivom by malo byť čierne uhlie a jeho deriváty, a to s podielom 20,2 %. „Pri centrálnom zásobovaní teplom je rôznorodosť využitia primárnych energetických zdrojov podstatne vyššia. Pri lokálnom zásobovaní teplom totiž zemný plyn bude tvoriť až 84-percentný podiel,“ konštatuje stratégia.
Do budúcnosti je potrebné v rámci výroby a rozvodu tepla a teplej vody vypracovať regionálne energetické koncepcie a zabezpečiť monitorovanie ich plnenia. Ďalším dôležitým krokom je podľa stratégie vypracovanie akčných plánov na zvýšenie bezpečnosti zásobovania v tepelnej energetike, zabezpečenie správneho dimenzovania spaľovacích zariadení ako aj zvýšenie priemernej účinnosti zariadení na výrobu tepla.