Občania, ktorým zostáva do dôchodku viac ako 15 až 20 rokov, majú vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť vyšší dôchodok v kapitalizačnom pilieri, ako v priebežnom dôchodkovom systéme. Uvádza sa to v analýze Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorú agentúre SITA poskytol Peter Goliaš z INEKO. Ako ďalej konštatuje, pre občanov starších ako 45 rokov bude výhodnejšie zotrvať v priebežnom dôchodkovom pilieri.
V kratšom časovom horizonte ponúkne prvý pilier podľa Goliaša vyššie zhodnotenie než sporenie na dôchodok. Výkonnosť priebežného piliera totiž ovplyvňuje mzdový vývoj a vzhľadom na dobiehanie životnej úrovne Európskej únie sa v najbližších rokoch počíta so zrýchlením rastu miezd. Svoju úlohu zohrá aj konzervatívne nastavené investovanie prostriedkov v rámci kapitalizačného piliera a na druhej strane vysoká štedrosť priebežného dôchodkového systému.
V dlhodobom horizonte však poskytne dôchodkové sporenie vyššie dôchodky ako priebežný pilier. „Od roku 2015 začne na dôchodkový systém výraznejšie vplývať demografická kríza, v dôsledku čoho pravdepodobne nebude možné udržať vysokú štedrosť priebežného piliera,“ konštatuje Goliaš. Ako dodáva, výhodnosť oboch alternatív bude významne závisieť najmä od vývoja miezd a vývoja na kapitálových trhoch, a nie je vylúčené, že aj od politickej stability a vývoja demografie.