ČLÁNOK




Spojené štáty poskytnú Juhoslávii pomoc vo výške 50 miliónov dolárov
5. apríla 2001

Iba pár dní po zatknutí bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča prisľúbili Spojené štáty, že uvoľnia 50 miliónov dolárov. Vo vyhlásení Štátneho departmentu sa však konštatuje, že americká vláda bude v budúcich mesiacoch podrobne monitorovať „pokračujúci pokrok“ v juhoslovanskom vývoji.

Pomoc vo výške 50 miliónov USD nie je viazaná na to, či bude Miloševič vydaný Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu. Srbský minister financií Božidar Djelic uvítal krok USA, ktorý „posilní ambície srbskej vlády pri presadzovaní ekonomických reforiem“. V tom istom čase srbské vyšetrovacie orgány rozšírili obvinenie proti Miloševičovi, ktorý mal podnecovať členov svojej osobnej stráže, aby použili strelné zbrane proti policajným silám, podieľajúcim sa na jeho zatknutí. Miloševič už priznal, že jeho vláda na začiatku deväťdesiatych financovala srbských separatistov v Bosne a Chorvátsku. Podľa neho však nešlo o krádež finančných prostriedkov, pretože išlo o tajné operácie, ktoré sa nepremietli do štátneho rozpočtu. Miloševič je však obvinený z korupcie, ktorá sa blíži k čiastke 100 miliónov dolárov, teda dvojnásobne presahuje pomoc americkej vlády. Ak ho súd uzná vinným v tomto bode budúcej obžaloby, hrozí mu trest päť rokov odňatia slobody. Ak sa Miloševičovi dokáže, že podnecoval streľbu svojich bodyguardov na políciu, zvýši sa mu trest o pätnásť rokov. Môže byť tiež obvinený z politicky motivovaných vrážd a z plánovania vojenského prevratu.

Generálny tajomník Organizácie spojených národov Kofi Annan vyjadril nádej, že Belehrad bude úzko spolupracovať s Haagom, no srbský minister vnútra Dušan Mihajlovič zdôraznil, že bývalý prezident by sa mal v prvom rade zodpovedať pred svojím národom a navyše existuje podstatný rozdiel medzi Belehradom a Haagom, ktorý spočíva v tom, že v Srbsku je možné udeliť Miloševičovi trest smrti…

Dodajme, že zneužívanie prezidentských právomocí viedlo k nezákonným prevodom štátnych prostriedkov do zahraničných bánk, najmä cez Cyprus, Grécko a Izrael. Nie je vylúčené, že časť z ukradnutých 100 miliónov dolárov je v niektorej z britských bánk, respektíve v zahraničných pobočkách, ktoré sú licencované na britskom území. Tieto skutočnosti intenzívne vyšetruje najvyšší dozorový orgán vo Veľkej Británii Úrad pre finančné služby – FSA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS