ČLÁNOK




Spojené štáty a Pakistan zdieľajú v Afganistane spoločné ciele
17. októbra 2001

Po skončení americko-pakistanských rokovaní vydali v Islamabáde spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zdôrazňuje, že budúca afganská vláda by mala byť multietnická a slobodne zvolená bez vonkajších zásahov.

Po prvý raz sa dostalo do obehu aj tvrdenie pakistanského prezidenta Mušarafa, ktorý uviedol, že v budúcej afganskej vláde by mali byť aj zástupcovia umierneného krídla Talibanu, ale aj bývalý afganský kráľ, predstavitelia opozičnej Severnej aliancie, kmeňoví pohlavári a Afganci žijúci mimo územia tejto krajiny.

Mušaraf však dodal, že nijaké zoskupenie by nemalo politicky, ani vojensky ťažiť z terajších amerických náletov, čo je evidentná narážka na Severnú alianciu, ktorá by podľa Pakistanu nemala hrať dominantnú úlohu v budúcej afganskej vláde.

Pakistanský prezident Pervez Mušaraf po rokovaní s ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom prisľúbil pomoc Spojeným štátom v boji proti terorizmu počas celej tejto kampane, vyjadril však nádej, že vojenská akcia bude „krátka a presne zacielená“.

Americký minister na tlačovej konferencii pripomenul, že otázka Kašmíru je kritická pre stabilitu v celej južnej Ázii a vyzval Indiu, ktorá je ďalším cieľom jeho diplomatickej misie, ale aj Pakistan, aby tento územný spor riešili na báze dialógu. V rámci štandardného protokolárneho slovníka minister Powell dodal, že stabilita v južnej Ázii a riešenie kašmírskej otázky je kriticky dôležitá pre ďalší vývoj vo svete.

Pre úplnosť pripomeňme, že napätie medzi Indiou a Pakistanom v súvislosti s kašmírskym teritóriom má momentálne najhoršiu podobu za uplynulých 12 mesiacov.

K negatívnejším faktom patrí, že v rámci amerických náletov došlo k zničeniu skladu Červeného kríža v Afganistane, v ktorom boli zásoby obilia a ďalších humanitárnych komponentov.

Včera pokračovali aj nálety na vojenské ciele Talibanu v Kábule, Kandaháre, Heráte a Džalalabáde.

Všetko však nasvedčuje tomu, že sa pripravuje nasadenie pozemných síl. Ministerstvo obrany USA v oficiálnom vyhlásení informovalo, že americké lietadlá zhadzujú už od nedele na afganské územie letáky, ktoré majú presvedčiť domáce obyvateľstvo o tom, že civilisti nie sú cieľom amerických útokov.

Robíme všetko pre to, aby sme dali najavo, že podporujeme afganské obyvateľstvo a chceme, aby sa vymanilo spod kontroly Talibanu, uviedol včera minister obrany USA Donald Rumsfeld.

Vojenskí experti tvrdia, že nasadenie lietadiel AC-130 s nízkou hladinou letu predznamenáva novú fázu vojny proti Talibanu. Tieto stroje sa považujú za najviac „smrtonosné“ a ich úlohou je zamerať malé skupiny vojsk a bojových vozidiel. Aj tento fakt dokazuje, že americké velenie už rozhodlo o výsadku pozemných síl, čo zrejme súvisí s názorom, že protiletecké batérie Talibanu sú už spacifikované.

Z ďalších dôležitých udalostí vyberáme :

V Spojených štátoch zaznamenali dva ďalšie prípady antraxu – ide o malé dieťa a o 73-ročného muža

Bývalý afganský kráľ požiadal Organizáciu spojených národov, aby vyslala do krajiny mierové sily vzápätí po dezintegrácii Talibanu

Minister obrany USA Donald Rumsfeld uviedol, že ľudské obete a materiálne škody v afganskej dedine Karam, ktorá sa v niektorých agentúrach označuje za Kadam, spôsobilo bombardovanie muničného skladu

Britská vláda odhaduje obnovu Afganistanu na 10 rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS