Schôdza veriteľov Slovenskej kreditnej banky, a.s. vo štvrtok na svojom zasadnutí neodsúhlasila plán speňaženia majetku banky. Fond ochrany vkladov (FOV), ktorý vlastní 88 % pohľadávok, totiž nepodporil návrh speňaženia, ktorý vypracoval konkurzný správca banky Juraj Tomášek. Nepodporil ani pripomienky ďalších veriteľov k predloženému návrhu speňaženia, ktoré zvyšovali kompetencie veriteľského výboru, ktorý kontroluje činnosť konkurzného správcu a jeho hospodárenie v banke. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal J. Tomášek.
FOV podľa jeho slov nepredložil ani vlastný návrh speňaženia, čím zaujal pasívny postoj k celej záležitosti. Ako Tomášek vysvetlil, fond namietal netransparentnosť plánu, ktorý predložil konkurzný správca. Predstavitelia fondu pritom nespresnili, v ktorých bodoch je neprehľadný. „Plán speňaženia, ktorý som navrhol, vychádzal zo štandardného spôsobu speňažovania v balíkoch formou verejnej súťaže, podobne ako ich uskutočňuje Slovenská konsolidačná,“ povedal Tomášek.
Účtovná hodnota SKB podľa neho predstavovala ku dňu vyhlásenia konkurzu zhruba 6 mld. Sk. Mnohé pohľadávky však po vlne konkurzov dlžníkov možno už len odpísať. „Skutočne vymožiteľnú sumu preto možno len ťažko predpovedať,“ skonštatoval. Návrh na speňaženie predložený na schôdze veriteľov pritom podľa Tomáška počítal s najväčším výnosom v najkratšom čase.
Keďže súd spolu s riadnou schôdzou veriteľov nevyhlásil zároveň náhradný termín, bude musieť zvolať novú schôdzu. Podľa odhadov J. Tomáška to bude trvať minimálne dva mesiace. Zvolanie schôdze však môže byť v dovolenkovom období náročnejšie. „FOV neschválil plán speňaženia, hoci na to mal dostatok hlasov, čím dochádza k predĺženiu konkurzného konania,“ dodal Tomášek. Dlžníci banky pritom podľa neho stále vchádzajú do konkurzu, čo „stále znižuje šance na výhodné speňaženie majetku banky, na čo doplácajú samotní veritelia“.
Úsek bankového dohľadu NBS zaviedol nútenú správu na SKB 19. apríla 2000. Dôvodom zavedenia nútenej správy bola zlá ekonomická a finančná situácia banky. Konkurz na SKB vyhlásil Krajský súd v Bratislave 4. júla minulého roku, čím sa skončila nútená správa v banke. Najväčšími akcionármi banky sú Slovenský plynárenský priemysel, š.p., Vodohospodárska výstavba, š.p. Slovenská elektrárenská, a.s., Slovnaft Benzinol, a.s., Slovenské lodenice Komárno, a.s. a Transpetrol, a.s.