ČLÁNOK




Španielsky priemysel ohrozuje konkurencia z krajín strednej a východnej Európy
27. januára 2004

V minulosti veľmi atraktívny priemyselný región Španielska, Katalánsko, trpí pod konkurenciou krajín strednej a východnej Európy (SVE). Čoraz viacej spoločností zatvára svoje fabriky v Katalánsku a presídľuje výrobu do budúcich členských krajín Európskej únie, kde sú mzdy v priemere o 80 až 85 % nižšie ako v Španielsku. V posledných rokoch pritom v Španielsku v dôsledku tohto presídľovania zaniklo približne 15 tis. pracovných miest v priemysle a podľa nemeckého denníka Die Welt nie sú vyhliadky na tento rok lepšie.

Mimoriadne bolestivo podľa Die Welt zasiahlo ľavicovo orientovanú vládu španielskeho regiónu Katalánska rozhodnutie koncernu Samsung. Juhokórejský koncern presunie výrobu televízorov z tohto regiónu na Slovensko a do Číny. Čoskoro by mal nasledovať aj presun výroby holandskej spoločnosti Philips. S priemerným ročným platom na úrovni 14 tis. eur nie je španielsky robotník oproti svojim kolegom so Slovenska, ktorí zarábajú v priemere štvrtinu z jeho platu, konkurencieschopný. V Číne dosahuje priemerný plat podľa Samsungu dokonca iba 760 eur.

Problémom však nie sú len vysoké mzdové náklady, ale aj nízka produktivity a slabá flexibilita pracovnej sily v Španielsku. „Španielsko stráca atraktivitu ako priemyselný región,“ varoval už pred dvoma rokmi vtedajší prezident španielskej dcéry koncernu Volkswagen, automobilky Seat, Bernd Pischetsrieder. Seat následne presunul 10 % objemu výroby modelu Ibiza z fabriky v Martorelli do Bratislavy.

Aj automobilka Nissan, ktorá patrí k desiatim najvýznamnejším spoločnostiam v Katalánsku, siahla k redukcii pracovných miest v tomto regióne. V súčasnosti plánuje japonská spoločnosť zníženie nákladov vo svojom závode pri Barcelone o 31 %, pričom je možné, že zruší približne 600 pracovných miest. „To sú varovné signály, ktoré musíme brať vážne,“ vyhlásilo španielske združenie automobilového priemyslu Anfac. Španielsko totiž ako tretí najväčší výrobca automobilov v Európe, a šiesty najväčší výrobca na svete, môže veľa stratiť.

Tejto konkurencii z krajín SVE a Ázie v oblasti nákladov sa Španielsko podľa profesora barcelonskej univerzity Joaquína Soláa nedokáže brániť. Takisto investície do výskumu a vývoja, ktoré by mohli podporiť ekonomiku, sú s 0,9 percentami hrubého domáceho produktu podľa Soláa príliš nízke. Pokus katalánskej vlády, vyvolať bojkot firiem rušiacich svoje výrobne závody v regióne, prípadne žiadať vrátenie subvencií pre tieto spoločnosti, pôsobí podľa Die Welt bezmocne. Jedinou útechou je chemický priemysel, ktorý profituje z nižších ekologických štandardov v Španielsku. BASF, Bayer a Dow Chemical pôsobia v Katalánsku už desaťročia a zatiaľ si na podmienky v tomto španielskom regióne nesťažovali.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

9. 1. 2025

USD 1,031 0,002
CZK 25,116 0,034
GBP 0,838 0,004
HUF 413,980 2,270
CAD 1,483 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS