Štáty strednej a východnej Európy môžu v nasledujúcich mesiacoch očakávať menší počet zvyšovania ratingov, vyplývajúci z oslabovania externých faktorov a obáv z vývoja domácej politickej scény. Oznámila to medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s.
Výkonný riaditeľ S&P pre hlavné ratingy Konrad Reuss upozornil, že za uplynulých 15 mesiacov sa rating zvýšil iba niekoľkým krajinám v regióne. Avšak v priebehu budúcich 15 mesiacov budú zlepšovanie hodnotenia týchto krajín limitovať rastúce ceny ropy, pomalší rast svetovej ekonomiky, pesimistické vyhliadky rastu ekonomiky eurozóny a narastajúci deficit platobnej bilancie bežných účtov. „Som si celkom istý, že v najbližších 15 mesiacoch udelíme podstatne menej vyšších ratingov, hoci celková bonita v regióne sa môže zlepšiť,“ dodal Reuss počas konferencie delegátov z transformujúcich sa krajín v Londýne.
Agentúra za posledných 15 mesiacov zvýšila úverové ratingy Poľska, Maďarska a Bulharska a zároveň zvýšila výhľad ratingu Rumunska z negatívneho na stabilný. Potvrdila tiež stabilné výhľady hodnotení v Baltickom regióne.
Okrem nepriaznivých externých faktorov má na vývoj ratingov v bývalých komunistických štátoch vplyv aj neistá politická situácia vo väčšine z týchto krajín, ako aj nedostatočné napredovanie v implementácii ekonomických reforiem. „Vo viacerých kľúčových krajinách sa čoskoro uskutočnia dôležité voľby, najmä v Rumunsku a Bulharsku,“ skonštatoval Reuss.
Dodal, že agentúra S&P bude pozorne monitorovať aj trendy vývoja na bežných účtoch štátov v regióne. Malo by ísť predovšetkým o Poľsko, ktoré v súčasnosti zaznamenáva rekordné úrovne. Podľa analytikov totiž deficit Poľska na bežnom účte platobnej bilancie predstavuje približne 7,5 % hrubého domáceho produktu.