ČLÁNOK




Soros nezachánil holding Mustocom kontrolujúci Svjazinvest
25. júna 2001

Ruský oligarcha Vladimír Potanin fakticky zničil konzorcium Mustcom, ktorému patril blokujúci balík akcií najväčšej ruskej telekomunikačnej spoločnosti Svjazinvest. George Soros by mohol konzorciu zachrániť keby na poslednom valnom zhromaždení, ktoré bolo minulý týždeň v Londýne mal o 0,8 % hlasov viac. Teraz bude musieť Soros pravdepodobne zabudnúť na to, že sa zúčastní na reštrukturalizácii odvetvia telekomunikácií v Rusku. Štát mu to nedovolí.

Konzorcium Mustcom kúpilo pred štyrmi rokmi 25 % + 1 akciu spoločnosti Svjazinvest. Tento balík má právo zablokovať rozhodnutia firmy. Svjazinivest má kontrolné balíky akcií 75 telekomunikačných operátorov, ktorí fungujú na území Ruska. Do roku 2002 dôjde k fúzii balíkov akcií 75 telekomunikačných operátorov, ktorých akcie patria Svjazinvestu. Balíky akcií sa premenia na podiely v siedmich regionálnych operátoroch. Plán reformy ruského telekomunikačného sektora vypracovalo konzorcium konzultantov Arthur Andersen, Commerzbank, Allen & Overy. Plán predpokladá, že akcie spomínaných siedmich spoločností sa dostanú na medzinárodné kapitálové trhy. Znamená to, že balíky Svjazinvestu v týchto spoločnostiach sa budú zmenšovať. Vďaka tomu sa akcie holdingu Svjazinvest stanú menej príťažlivé pre zahraničných investorov.

Soros koncom minulého roku adresoval ruskej vláde list, v ktorom navrhol aby si zachovala v dcérskych spoločnostiach holdingu „zlaté akcie“. Okrem toho navrhol, aby Mustcom si mohol vymeniť akcie holdingu za akcie dcérskych spoločností, ktoré budú smerovať na medzinárodné kapitálové trhy. Odpoveď dodnes nedostal. Soros má už len jednu možnosť. Musí zachovať štrukktúru Mustcom preto, aby mohol blokovať rozhodnutia o predaji akcií dcérskych spoločností holdingu.

Kontrakt, ktorý Sorosa stál 980 mld. USD nie raz verejne nazval najhoršou investíciou v svojom živote. Soros vláde navrhoval, aby sa akcie, ktoré má Mustcom konvertovali m akcie regionálnych telekomunikačných operátorov. Pri výmene akcií Svjazinvestu by bola vláda nútená znížiť svoj podiel v štruktúre akcionárov regionálnych operátorov z 51% na 38%. Keď bol tento návrh pre vládu naprijateľný, Soros jej navrhol v nových spoločnostiach zaviesť inštitút „zlatej akcie“. Proti tomu bol Výbor pre štátny majetok (obdoba fondu národného majetku).

Členovia konzorcia Mustcom sa v roku 1999 zaviazali, že konzorcium bude existovať najmenej do 11 augusta 2001.

Už v októbri minulého roku šéf holdingu Interros, ktorý má asi 7 % akcií Mustcom, Vladimír Potanin oznámil, že konzorcium Mustcom bude fakticky rozpustené. Soros a iní členovia konzorcia jeho slová dementovali.

Soros ešte nedávno veril, že namiesto akcií Svjazinvestu dostane oveľa likvidnejšie akcie operátorov. Pri poslednej návšteve Ruska začiatkom júna tohto roku dokonca povedal, že sa dohodol s Leonidom Reimanom. Známy finančník vlastné očakávania považoval za realitu. Reiman tvrdí, že len posudzuje návrh. Prvý námestník generálneho riaditeľa Svjazinvestu Anton Osipčuk tvrdí, že konverzia akcií nebude skôr ako v roku 2003. Do tohto času konzorcium zrejme neprežije. Valné zhromaždenie akcionárov konzorcia v Londýne zablokovalo návrh Soros Fund Managment, aby konzorcium existovalo do roku 2005 a konvertovať akcie, ktoré mu patria. Návrh Sorosa podporilo 89,2% prítomných akcionárov. Cyperská spoločnosť ICFI banky MFK (Meždunarodnaja finansovaja kompanija – je akcionárom Devín Banky), ktorá je súčasťou holdingu Interros, spolu s ďalším menšinovým akcionárom spoločnosťou Brice Management, má rozhodujúci blokujúci balík akcií. Po rozpade konzorcia bude Soros Fund Management patriť 10 % akcií, pretože v Mustcom kontroluje 53% akcií. Akcionári, ktorí boli proti Sorosovi budú mať len 2% akcií. Analytici považujú kúpu akcií Svjazinvestu v roku 1997 za jeden z najväčších privatizačných kontraktov v novodobej histórii a vyžiadala si „najväčšie krviprelievanie na informačnom fronte.“ Po rozpade konzorcia Mustcom, jeho účastníci nebudú mať žiaden vplyv na reštrukturalizáciu odvetvia telekomunikácií v Rusku. Predstaviteľ Soros Fund Managment v New Yorku vyjadril svoju nespokojnosť. „Rozdrobenie blokujúceho balíka akcií znehodnotí hodnotu investícií členov konzorcia,“ povedal.

Valnému zhromaždeniu akcionárov v Londýne predchádzali rokovania holdingu Interros so Soros Fund Managment. Soros Fund Managment navrhol kúpiť akcie konzorcia Mustcom od ICFI a Brice Managment za 16 % ich hodnoty k 30. máju 2001. Soros dostal protinávrh, aby akcie predal za tých istých 16% hodnoty.

Nikto však presne nevie prečo oligarcha Potanin likviduje konzorcium. Zatiaľ existujú len dohady, že je to ústupok vláde. Kvôli čomu nikto nevie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS