Vstup podnikatelskej sféry do roku 2003 z hladiska podnikatelského prostredia nehodnotia delegáti Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) pozitívne. Drastické zvýšenie cien vstupov, hlavne energií a úpravy v danovom mechanizme, absencia reálnej podpory domáceho podnikatelského sektora, prakticky neexistujúca úcinná proexportná politika ako aj dalšie problémy sú dôvodom nespokojnosti podnikatelských subjektov s hospodárskou politikou vlády. „Jedným z nich je aj nedostatocná komunikácia medzi vládou a podnikatelskými inštitúciami,“ uviedol vo štvrtok na tlacovej besede predseda SOPK Peter Mihók.
Jednou z tém zasadnutia bola aj otázka danovej reformy, od ktorej sa ocakáva najmä zníženie vysokého danového a odvodového zataženia a zjednodušenie a sprehladnenie danového systému. Ministerstvo financií SR (MF) podla SOPK v návrhu reformy nerieši výšku danového a odvodového zataženia ekonomických subjektov. „Navrhovaná danová reforma nakoniec povedie k celkovému zvýšeniu danového bremena, a teda aj poklesu produkcnej schopnosti ekonomiky a negatívnym zmenám v štruktúre finálnej spotreby obcanov,“ skonštatoval Mihók. Ako dodal, danová reforma podla neho nevytvára tlak na znižovanie deficitu verejných financií. Podla Mihóka je hlavným nedostatkom navrhovanej reformy absencia kvalifikovaných prepoctov dopadu na obcana a podnikatelskú sféru. Negatívne dôsledky ocakáva SOPK hlavne v oblasti agropotravinárskeho sektora, obchodu, dopravy, stavebníctva a cestovného ruchu.
Minister hospodárstva a privatizácie Robert Nemcsics má taktiež výhrady k danovej reforme. Navrhovaná rovná dan na úrovni 20 % je podla neho neprimeraná, prijatelná by bola podla neho na úrovni 15 %. Ako pokracoval, celú koncepciu podrobil rezort pripomienkam na 200 stranách a bude žiadat zo strany navrhovatela argumenty. „Vláda sa zrejme chce zbavit zodpovednosti,“ zdôraznil Mihók. Ako dodal, navrhnutá reforma danovej sústavy by posunula väcšiu cast obyvatelstva pod hranicu biedy. Delegáti SOPK podporujú zámery vlády v oblasti reformy danovej sústavy, dôchodkového a sociálneho systému. „Avšak bez prepoctu dopadov a ich zakomponovania do celkovej hospodárskej stratégie a mechanizmu budúceho clenstva v Európskej únii (EÚ) považuje SOPK súcasný návrh MF za nejasný a v mnohých smeroch rizikový, ktorý nemôže v tejto podobe podporit,“ skonštatoval Mihók.
Jednou z tém zhromaždenia delegátov SOPK bolo aj využívanie fondov EÚ. Podla ministra Nemcsicsa podnikatelia majú málo informácií o príprave projektov a chýba im osveta. Ministerstvo hospodárstva a privatozácie SR podá v tejto veci pomocnú ruku a vydá manuál s podrobnými informáciami o požiadavkách na projekty. Rezort dalej plánuje v priebehu tohto roka pripravit nový zákon o Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), národohospodársku stratégiu, ako aj novelu o Eximbanke.