ČLÁNOK




Smer odmieta doterajší spôsob privatizácie, nemyslí si, že štát je zlý vlastník
17. novembra 2003

Opozičná strana Smer doterajší spôsob privatizácie strategických podnikov odmieta. Jej predseda Robert Fico verí, že prezident SR Rudolf Schuster novelu zákona o veľkej privatizácii nepodpíše.

Ak vláda predsa len doprivatizáciu spustí, Smer ju vyzve, aby ju realizovala v rámci skutočných súťaží, s cieľom dosiahnuť čo najväčší privatizačný výnos, uviedol dnes v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy Robert Fico. Pri vyhodnocovaní ponúk by mala pritom podľa Fica zohľadňovať aj analogické prípady v zahraničí. „Vláda bude privatizovať, pretože inak by sa neudržala pohromade a inak by ani neudržala štátny rozpočet,“ myslí si predseda Smeru. Ako povedal, na budúci rok vláda počíta v rozpočte s príjmami z privatizácie a iných štátnych aktív s čiastkou 18 miliárd Sk. Nemyslí si, že štát by bol zlým vlastníkom, ak si však vláda myslí, že je, potom je to ona, ktorá nevie s majetkom efektívne nakladať, tvrdí Fico. Paradoxná je pritom podľa neho skutočnosť, že minulá vláda predala podiely v strategických podnikoch vo viacerých prípadoch práve zahraničnému subjektu s významným podielom príslušného štátu. Ako príklad uviedol Slovenské telekomunikácie (ST) a ich vlastníka majoritného Deutsche Telekom. Navyše, vo viacerých čiastočne privatizovaných podnikoch vláda prostredníctvom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zagarantovala novému investorovi isté výnosy.

Podľa prezidenta Fondu národného majetku (FNM) Jozefa Kojdu to nie je pravda rovnako ako to, že energetické podniky so zahraničným kapitálom úplne ovládli ich noví spolumajitelia. Podľa jeho slov sa najdôležitejšie rozhodnutia v týchto podnikoch prijímajú iba so súhlasom štátnych zástupcov. Šéf FNM je presvedčený, že noví spolumajitelia sú víťazmi riadnych medzinárodných tendrov. Fico však s týmto názorom nesúhlasí a svoje tvrdenie opiera napríklad o postup privatizácie ST či SPP, kde sa víťazmi stali uchádzači, ktorí v jednotlivých prípadoch predložili svoje ponuky ako jediní. Len v prípade SPP podľa Fica štát týmto spôsobom prišiel o 40 až 50 miliárd Sk.

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec odsúhlasenú doprivatizáciu víta. „Štát je najhorší vlastník, a nie je to o ľuďoch,“ skonštatoval. Podľa neho nie je štát totiž nikdy taký efektívny ako súkromný sektor. Spomalením privatizácie došlo k oddialeniu riešenia v niektorých oblastiach ako napríklad v energetike alebo bankovníctve, čo iba zvýšilo náklady na celú transformáciu ekonomiky. Smrteľné sú pre ekonomiku podľa Oravca aj dlhodobo realizované krížové dotácie cien energie. Oveľa spravodlivejším spôsobom pre spoločnosť je riešenie situácie formou poskytovania sociálnych dávok tým, ktorí to najviac potrebujú.

Prijatá novela zákona o veľkej privatizácii ohrozuje národné záujmy, zdôraznil počas diskusie Fico, pretože ako povedal, o 5 až 10 rokov hrozí Európe energetická kríza, na ktorú v súčasnosti upozorňujú viacerí odborníci. Ako príklad hrozby uviedol existujúce energetické problémy v americkej Kalifornii. Kvôli možným energetickým rizikám preto predseda Smeru apeluje na vládu, aby v prípade zatvorenia jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach prihliadala počas privatizácie Slovenských elektrární (SE) aj na možnosť dostavby tretieho a štvrtého bloku Mochoviec. Inak podľa Fica budeme musieť dovážať 25 až 30 % elektrickej energie zo zahraničia, kým v súčasnosti viac ako 10 % vyvážame.

Energetické problémy v niektorých štátoch ako napríklad Kalifornii sú podľa Oravca zlým príkladom odporcov privatizácie energetiky, pretože práve striktná regulácia trhu s energiami prispela k zamedzeniu budovania nových zdrojov a tým i uspokojeniu rastúceho dopytu.

Podľa šéfa združenia zlé hospodárenie štátu v SE vyústilo takmer do vyhlásenia konkurzu. Otázne však podľa Fica je, či nebol vzniknutý stav zámerom, s cieľom vytvoriť argumentačný priestor na ich privatizáciu.

V budúcom roku počíta FNM s privatizačnými príjmami vo výške 13 miliárd Sk, ako povedal Kojda, naplniť by sa mali z predovšetkým z predaja majoritných podielov štátu v mestských teplárňach a z predaja niekoľkých percent akcií v distribučných spoločnostiach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS