Firma Stredoeurópsky maklérsky dom, o.c.p., a.s. (SMD) zvažuje podanie podnetu na trestné stíhanie voči právnikovi Dušanovi Kubovčákovi za ohováranie a poškodzovanie dobrého mena. Podanie súvisí s informáciami, ktoré Kubovčák publikoval v denníku Národná obroda.
V publikovanom článku D. Kubovčák obvinil viaceré podnikateľské subjekty z postupného ovládnutia a čiastočného tunelovania viacerých firiem. Významnú úlohu pri týchto obchodoch mala podľa neho hrať aj Poštová banka. Práve D. Kubovčák požiadal generálneho prokurátora Milana Hanzela o preskúmanie a následné vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči subjektom zúčastneným na prevode akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu. Podľa neho totiž štát pri tomto obchode prišiel o približne 122 mil. Sk a získané peniaze mali byť „prerozdelené“ medzi kupujúcu „skupinu“ a ďalších údajných neznámych páchateľov, ktorí celý tento inkriminovaný „obchod“ politicko-spoločensky umožnili vrátane príslušných zamestnancov Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB).
Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol predseda predstavenstva SMD Michal Bartók, D. Kubovčák, ktorý sa podpísal ako občan SR a daňový poplatník, je právnym zástupcom spoločnosti Doas, a.s., ktorá je akcionárom spoločnosti Doprastav, a.s. Práve so spoločnosťou Doas vedie SMD súdny spor o určenie neplatnosti zmlúv, ktorými Doas nadobudol akcie Doprastavu, a.s. V uvedenom spore je Doas žalovanou stranou. „Obvinenie z prepierania peňazí bez použitia jedinej indície alebo relevantných dôkazov považujeme za veľmi hrubé a ničím nepodložené osočovanie našej spoločnosti, osobitne ak je SMD protistranou v súdnom spore a advokát D. Kubovčák zastupuje žalovanú stranu,“ uvádza sa ďalej v stanovisku SMD. Bartók zároveň odmietol aj akúkoľvek manipuláciu s cenami akcií na BCPB a akékoľvek prepojenie s firmami Penta Group alebo Istrofin.
Tvrdeniami D. Kubovčáka sa cíti dotknutá aj firma Penta Group. „Tvrdenia pána Kubovčáka pokladáme za absolútne klamstvá a nezmysly a veríme, že k rovnakému záveru dospeje aj nezávislý súd,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa firmy Andrea Straková.
Balík 3 494 017 akcií VSŽ mal na základe anonymného obchodu z 21. decembra minulého roka získať od Transpetrolu Stredoeurópsky maklérsky dom. Tento balík akcií zodpovedá 21-percentnému podielu na základnom imaní VSŽ. Obchod sa uskutočnil pri cene 160 Sk za akciu. SMD následne predal balík 1 951 733 akcií, ktorý predstavuje 11,87 % základného imania VSŽ, Poštovej banke pri cene 160 Sk. Opčnú zmluvu na nákup viac ako 7 % akcií VSŽ od Poštovej banky uzavrela spoločnosť Penta Investments Ltd. Celý balík akcií VSŽ predávaný Transpetrolom si teda pravdepodobne rovnakým dielom po 7 % rozdelia finančné skupiny J&T, Penta a Istrokapitál, ktorá ovláda SMD aj Poštovú banku. Úrad pre finančný trh však predbežným opatrením z 8. januára uložil BCPB pozastaviť vyrovnanie obchodov s akciami VSŽ zo dňa 21. decembra 2001 po dobu 30 dní.