Rafinérska spolocnost Slovnaft, a.s., Bratislava zníži v rokoch 2003 až 2005 pocet pracovníkov o 1011 osôb, teda o 26,8 %. Pocet pracovných pozícií tak do konca roka 2005 dosiahne 2 761 miest. Ako v utorok informoval generálny riaditel spolocnosti Vratko Kaššovic, v tomto roku klesne pocet pracovných miest o 487, v roku 2004 o dalších 250 a o rok neskôr o 274 miest. Celkovo za skupinu Slovnaft sa pocet pracovných pozícií zníži o 1 674 miest.
Náklady na odstupné podla Kaššovica za celé obdobie reštrukturalizácie spolocnosti dosiahnu takmer 500 mil. Sk. Cistá úspora v dôsledku reštrukturalizácie by mala predstavovat 1,7 mld. Sk. Okrem nákladov na odstupné Slovnaft predpokladá náklady v objeme 30 až 40 tisíc Sk na pracovníka s cielom zmiernit negatívne dopady prepúštania prostredníctvom rozšírenia kvalifikácie, personálneho poradenstva a pod.
Kaššovic podciarkol, že reštrukturalizácia nie je dôsledkom zmeny akcionárskej štruktúry spolocnosti a navýšenia podielu madarskej firmy MOL. Dôvodom celkovej transformácie je najmä vstup SR do Európskej únie, historický pokles marží palív, vývoj crack-spreadov (rozdiel medzi kótovanou cenou výrobku a kótovanou cenou ropy Brent) motorových palív v rokoch 2000 až 2002 a vývoj priemernej mzdy a personálnych nákladov. Crack-spready palív, ktoré sú hlavným zdrojom príjmov cistej rafinérskej spolocnosti, ako je Slovnaft, klesli vlani medzirocne zo 65 na 54 USD za tonu v prípade benzínov a zo 47 na 29 USD za tonu v prípade motorovej nafty. Osobné náklady v Slovnafte stúpli z 1,656 mld. Sk v roku 2001 na minulorocnú úroven 2,014 mld. Sk. V tomto roku by mali dosiahnut necelých 2,422 mld. Sk. Redukciou zamestnanosti by sa podla predstavitelov spolocnosti mal zmrazit ich rast na súcasnej úrovni. Priemerná mzda v Slovnafte by mala v tomto roku dosiahnut 34 500 Sk oproti minulorocným 27 663 Sk.
Súcastou reštrukturalizácie spolocnosti je aj redukcia podnikatelského portfólia skupiny Slovnaft, ktorá spocíva v zameraní sa na hlavné podnikatelské aktivity spolocnosti. Znižovanie poctu pracovníkov sa uskutocní prostredníctvom outsourcingu, organizacných a inžinierskych riešení, optimalizáciou procesov, ako aj v dôsledku odstavenia starých výrobní a nábehu nových. V tomto roku pocíta Slovnaft so zrušením výroby základových olejov, v roku 2005 plánuje nábeh novej polypropylénovej jednotky a predpokladá aj nábeh hydrogeneracnej rafinácie palív.